De zakken worden leeg en opgevouwen medegevoerd en wegen dan 7 kg, terwijl het volume 0,02 m3. bedraagt. Wil men den zak als drijflichaam gebruiken, dan dient hij eerst gevuld te worden, waartoe men allerlei materiaal kan be nutten 'als hooi, stroo, alang2, kapok, bamboeblaren en-twijgen, te velde staande padi, enz Dit materiaal moet z. m. aan twee eischen voldoen, nl. licht zijn en veel plaats innemenbovendien mag het niet scherp wezen omdat het dan de zakken zou kunnen beschadigen en bij het vullen voor de manschappen bezwaar door verwonding zou kunnen opleveren. Het vulmateriaal wordt door beide openingen in den zak gebracht, daarbij zorgdragende dat vooral de punten en de randen goed gestopt wordenhierbij zal het gebruik van stokken om de uiterste hoeken te bereiken, niet ontbeerd kunnen worden. Het vulmateriaal moet warrelig door elkaar heen gewerkt worden, ten einde met zoo weinig mogelijk vulsel den zak zoo stijf mogelijk gestopt te krijgen. Een goed gevulde zak heeft een nuttig draagvermogen van gem. 200 k.g.meer naarmate het vulmateriaal -lichter, minder naar mate dit zwaarder is. Het gewicht van een dergelijken zak wis selt van 55 tot 75 kg. Het vullen van een zak duurt als het vulsel aanwezig is met 3 man 15 20 minuten. Het vervoer van de gevulde zakken moet met de noodige voor zichtigheid geschieden, daar het zeildoek nu gespannen is en bij aanraking met scherpe voorwerpen licht kan scheuren. Daarom moet de zak hoog boven den grond aan, of op, een draagbam- boe of op de schouders gedragen worden. Bij kleine verplaat singen wordt de zak in de handen genomen, doch nimmer mogen de aangenaaide ringen worden gebruikt om daaraan een zak op te tillen, omdat daardoor te groote kracht zou worden uitge oefend op de lederen belegstukken, waarmede de ringen zijn opgenaaid, hetgeen uitscheuren ten gevolge zou kunnen hebben. De drijfzakken zijn uiteraard betrekkelijk kwetsbare lichamen door kogelgaten, kleine sneden en dgl. beschadigingen vindt het water gelegenheid binnen te dringen en het vulmateriaal geleidelijk aan te doorweeken. De zakken worden daardoor wel niet dadelijk onbruikbaar, maar verliezen toch langzamerhand hua drijfvermogen, zoodat ze na eenigen tijd moeten worden ver wisseld. B. DE DR1JFZAKKENVLOTTEN. De drijfzakkenvlotten zijn bestemd voor het verrassend over zetten van Infanterie, Wielrijders en c. q. gedragen lasten als mitrailleurs, bommenwerpers, e. d. Zij behooren daartoe op of nabij de plaats van gebruik zoo gedekt mogelijk te worden samengesteld. Op eiken zak wordt aan de zich daaraan bevindende ringen, vastgebonden een raamwerk van bamboe, bestaande, uit 2 dwars- 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39