Het aangevoerde brugvak wordt zoover te water gelaten, dat de laatste (derde) zak nog even op den oever blijft liggen, waarna het, inmiddels aangevoerde, volgende vak met zijn klep wordt bevestigd aan den laatsten zak van het voorgaande vak daarna wordt het geheel zooveel verder naar de overzijde geduwd, dat wederom de laatste zak van het tweede vak nog net op den oever blijft liggen. Met de landingsklep aan den eigen oever wordt op dezelfde wijze gehandeld als met een brugvak. Zoo voortgaande wordt de geheele brug geleidelijk aan te water gelaten, waarna ten slotte de beide landingskleppen met piketten op de oevers worden vastgezet (fig. 10). Hierna rest nog het verstijven van de brug met behulp van verstijvingsbamboes, waartoe z. m. lange bamboes van niet te groote dikte worden gebruikt, dan wel sparren of ander geschikt materiaal. Voor een deugdelijke verstijving dienen alle jukbalkjes aan beide zijden met de verstijvingsbamboes te worden ver bonden (fig. 5). Het op deze wijze slaan van de brug vergt slechts weinige minuten, wat ook voor een verrassenden overgang een vereischte iscijfers daaromtrent staan mij echter niet ten dienste. Instede van drijfzakken kunnen ook stukken bamboe of drijvers van petroleumblikken als drijflichamen worden gebezigd (fign. 11 en 12); alsdan moet het aantal bamboes of petroleumblikken in verband met het benoodigde draagvermogen worden bepaald. De lengte dezer drijflichamen moet echter met het oog op de vereischte stabiliteit minstens 2,50 m. bedragen. Voor 100 m. drijfzakkenbrug zijn benoodigd 77 drijfzakken met 154 banden en 154 touwen lang 1,5 m.; 77 draagstukken 80 dekstukken. Daar het materieel licht en zeer kwetsbaar is, vooral de zak ken, moet met een ruime reserve om de gedachten te be palen 20 °/o voor de zakken en 10 °/0 voor het overige materieel worden rekening gehouden. Bij het B. Q. T. is materieel opgelegd, toereikend voor het slaan van 2 X 50 m. drijfzakkenbrug. 19-10-'30. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 43