Elke post heeft zijn eigen onderscheidingsteeken b.v. bin nen het bataljon melden de compagnieën zich naar gelang van hunne nummers met 1, 2, 3 of 4 stooten, teiwijl de bataljons e.a. een te bepalen letter krijgen. Het zich melden en het op roepen kan door toepassing van deze uitsluitend acoustische signalen géén verwarring geven. Valklepsignalen zijn natuur lijk heel mooi, doch eischen een zeer ingewikkelde inrich ting, terwijl m.i. voor ons zoo eenvoudige infanterie-net deze signalen een totaal overbodige luxe vormen. constructie-verandering met het oog op het laatste practisch bezwaarlijk). Behalve door een optisch signaal het neervallen van een klepje kan de centralist ook door een acoustisch sig naal een wekker attent ge maakt worden op een oproep. Noodzakelijk is de wekker niet en deze veroorzaakt boven dien min of meer leven en eischt een aparte gelijkstroombron. De Infanterie-scha- k e 1 a a r. Een nadeel van dezen scha kelaar is het inderdaad, dat niet door een signaal bij den scha kelaar wordt gewaarschuwd, wanneer twee posten een ge sprek hebben beëindigd. Groot is echter dit nadeel in de praktijk niet en wel voor al daar het aantal posten èn binnen het bataljon èn binnen het regiment zoo gering is. De cöntrole met de inrichting geteekend in fig. 1 en 2 blz. 263 l.M.T. 1930 No. 3 bleek zeer doelmatig. Bij niet gebruik zou het einde van dit meeluister-snoer kun nen worden bevestigd aan een alsnog op den schakelaar aan te brengen geheel geïsoleerden knop. De centrale Siemens en H a 1 s k e. Bij het eindigen van een ge sprek schellen beide posten af. Hierdoor werkt een valklepsig- naal waarop de centrale-tele fonist weet dat het gesprek beëindigd is en hij de verbin ding kan verbreken. Door het indrukken van een meeluistersleutel kan de cen trale-telefonist, echter niet vol doende, het gesprek volgen tusschen twee posten en daar door nog contröle uitoefenen. 46 IV. HET VERBREKEN EENER VERBINDING TUSSCHEN TWEE POSTEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 46