Uitbreiding van den schakelaar met andere daarnaast acht ik voor het doel absoluut onnoodig. De bediening van den infanterie-schakelaar geschiedde, inge volge de aan de bataljons infanterie verstrekte instructie's, van den aanvang af door één persoon, welke tevens centrale-telefonist is. Bij storing op één der lijnen worden de andere verbindingen daardoor niet gestoord. De Infanterie-schakelaar is zoowel geschikt voor enkeldraads als voor dubbeldraadsverbindingen. De schakeling bij gebruik van dubbeldraadsverbindingen moge ten slotte blijken uit figuur 1 en 2 der bijlage. Naschrift. Door de Redactie van het I. M. T. daartoe in de gelegenheid gesteld, zou ik gaarne naar aanleiding van bovenstaand artikel van den Kapitein Roeien eenige opmerkingen willen maken. In de eerste plaats is het artikel in I. M. T. no 10 1930 een ge heel op-zich-zelf-staande beschrijving, gegeven uitsluitend met het doel, een grooteren kring lezers bekend te maken met de con structie van eenige moderne veldtelefooncentrales. Een speciale voorkeur van deze veldcentrales boven de centrale-Roeien is in het geheel niet ter sprake gebracht. De appreciatie van een bepaald systeem is zeer verschillend. Ik kan me voorstellen, dat de centrale-Roeien in meer of min dere mate bij de Infanterie zal voldoen, terwijl bij de Artillerie ditzelfde toestel totaal onbruikbaar zal zijn. Een bepaalde keuze kan alleen door practische beproeving ge daan worden. Mogelijk zullen er termen gevonden kunnen worden, om bij de Infanterie eenige typen van centrales naast elkaar te beproeven, teneinde zoodoende dit vraagstuk tot oplossing te kunnen brengen. Rest mij slechts der Redactie en den heer Roeien mijnen dank te betuigen voor de mij geboden gelegenheid om van het artikel van den heer Roeien kennis te nemen vóór dat dit werd geplaatst. C. V. 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 49