Een zwak punt in dit organisme was het officierskorps, daar Roemenië een te gering aantal intellectueelen bezat om daaruit een volwaardig officierskorps van bovenstaande sterkte te kunnen recruteeren. Verder stond de materieel uitrusting (mitrailleurs, gasafweermiddelen en zware artillerie) aanmerkelijk bij die der Centralen ten achter. Voor munitie was Roemenië daarbij groo- tendeels op aanvoer uit de bondgenootschappelijke landen aan gewezen. De Roemeensche leiding kon kiezen tusschen twee plannen a. Een rechtstreeksche overvleugeling, dan wel omvatting, van de Centrale frontgroep door Zevenbergen b. Een vernietiging van de Centrale rechter flankdekking (Jekow), door deze tusschen zich en Sar- rail te verpletteren, gevolgd door een omtrekking van de Centrale frontgroep. Beide operaties boden kans op succes of zooals Hindenburg zegt „Au[- Grund der Kriegslage halte man annehmen kön- nen dasz Rumanien nur zu marschieren brauchte, wohin es woll- te urn den Weltkampfzu entscheiden" Roemenië koos de overvleugeling van de Centrale frontgroep, zooals blijkt uit het, bij de Militaire Conventie van 17-8-'16 vast gestelde, operatieplan, dat in groote lijnen inhield :2) le. Het gros der Roemeensche strijdkrachten, tel lende 3 legers, zal Zevenburgen binnenrukken, met als eerste doel de Maroslinie, om zich vervolgens hierop te baseeren. Daarna zal, naast het Russische leger, worden opgerukt naar de lijn Debreczin-Arad-W. van Orsowa. 2e. Een nevengroep, bestaande uit 1 leger, te versterken met 2 Russische I. D. en 1 C. D., zal als rugdekking in de Dobroedsja optreden. 3e. Roemenië zal worden gesteund door een Russisch offensief in de Boekowina en een offensief van Sarrail op het Salo- nikifront. 4e. Roemenië zal dagelijks minstens 300 ton munitie ontvangen. Bezien wij, om een critisch oordeel over dit plan te kunnen vormen, thans de beide mogelijkheden nauwkeuriger. ad a. Een beslissing van den Wereldoorlog op het Oostelijk operatietooneel kon door Roemenië slechts worden verkregen door een omvattende operatie tegen den rechter vleugel van het Centrale Oostfront. Dit front had evenwel niet een uitgestrektheid als de Oostenrijkers bij Leuthen, 4 Hindenburg „Aus meinem Leben" blz. 181. 2) Weergegeven volgens Kirke t. a. p. blz. 619 en 627 en „Die wichtigsten Kriegs und Feldzüge der Weltgeschichte" blz. 121. Zie hierbij schets 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 4