de Franschen bij St Privat of zelfs de Russen bij Tannenberg, doch strekte zich over 1000 KM uit. De omvatting van eender vleugels hiervan droeg dus wel is waar de kiem eener eindover winning in zich, doch zou zeer diep doorgezet moeten worden en een geweldige, langdurige krachtsinspanning eischen. De om vattende groep kon daarbij uit het binnenland der Centrale rijken op haar beurt in de flank genomen worden en zou dus hiertegen krachten moeten afzonderen. Het was dus van primair belang, dat deze grootsche operatie met een maximale sterkte werd in gezet. Doch niet alleen op de flank, ook in den rug, dreigde gevaar en wel voor de basis der geheele onderneming, het koren land Walachije. Dit gebied grenst aan Bulgarije en werd tegen dit, toenmaals vijandelijk, land gedekt door de Donau. Wel is waar vormde deze breede rivier een belangrijke hindernis, doch, zooals wij reeds aangaven, wordt de Noord .1 ijke oever door den Zuidelijken gedomineerd Daarbij loopen in de moerassige, dun bevolkte Roemeensche oevergebieden weinig wegen, terwijl de spoorwegen, welke uit het hart des lands hier heen voeren, zich alle afsplitsen van de, tot 130 K M. (Cotesti-Zimnitsa) verwij derde hoofdlijn. Alles bijeen genomen bood de 500 K.M. lange Donau dus een grensafscheiding, welke zich weinig leende voor een verdediging met zwakke krachten. Bij een hoofdoperatie tegen Zevenburgen moest Roemenië dus betrekkelijk sterke krachten als rugdekking afzonderen en daardoor zondigen tegen den bekenden regel, dat men op het beslissende punt nooit sterk genoeg kan zijn Bovendien kon de legerleiding bij de uitvoering der hoofdoperatie niet alle aandacht en energie naar voren richten, doch moest steeds een oog achterwaarts gevestigd hou den, waaronder de zoo noodzakelijke stuwende kracht moest lijden. Roemenië kon er evenwel op rekenen, dat het overgroote deel der Bulgaarsche krachten door Sarrail gebonden zou worden. Het stond den Centralen daartegenover vrij, om langs de baan Nisj-Sophia-Gorna Orechowitza troepen aan te voeren, terwijl het nog in vredestijd versieepen van den Oostenrijksch-Hongaarschen zwaren pontontrein naar Sistowa een vingerwijzing in deze rich ting was. De capaciteit van genoemde spoorbaan een onderwerp waarop wij nader terugkomen gaf Roemenië evenwel den waar borg, dat de verschuiving van aanzienlijke Centrale krachten naar Noord-Bulgarije geruimen tijd zou eischen. Alles b ij een genomen moest een hoofdoperatie tegen Zevenburgen, zonder dat in het Zuiden klaarheid was verkregen, onmiskenbaar een halfslachtig karakter dragen. ad b. Indien de mogelijkheid bestond, door een inleidende operatie van afzienbaren duur, gebruik te maken van de oogen- blikkelijke zwakheid der Centralen in Noord-Bulgarije om hier een beslissing te verkrijgen, teneinde zich daarna met volle kracht 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 5