11. TECHNISCHE RUBRIEK. 1. MODERNE CRYPTOGRAFEN. (met 3 figuren), door Ir. TH. CANTER VISSCHER. Ie Luit. Art. e. i. Onder „cryptografie" verstaat men de leer der geheimschriften. Deze wetenschap heeft dus ten doel, om een zekere mededeeling, in de gangbare, voor elkeen, direct leesbare taal gesteld, om te zetten in een, welke alleen door ingewijden is te verstaan. De omzetting van den normalen, klaren text in geheimschrift kan geschieden met behulp van geheime en open code's dan wel van cijferschrift dit laatste woord heeft zijn ontstaan te danken aan het feit, dat in de cryptografie vooral na Richelieu's tijd veel gebruik ge maakt wordt van Arabische cijfers. Het overbrengen nu van den klaren text dan wel van een open code in het geheime-codeschrift wordt genoemd het vercijferen of chiffreren het weder omzetten van cijferschrift in klaar schrift heet het ontcijferen of déchiffreeren. Het vercijferde bericht wordt genoemd een cryptogram. Reeds van het begin van de cryptografie af, heeft men getracht, het vercijferen ook met behulp van apparaten te doen plaats vinden. Deze toestellen z.g. cryptografen dienden in de eerste plaats tot verhooging van de geheimhouding van het verzonden cryptogram en voorts ook voor het ermee verkregen meerdere gemak. In den loop der jaren hebben zich deze cryptografen van de oudste primitieve vormen, zooals ze in gebruik zijn geweest o.m. bij de Spartanen, ontwikkeld tot de ingenieuze, mechanische toe stellen van heden. 2) 60 1) Zie voor de verschillende begrippen o. m. Voorschrift geheime Be- richtenwisseling voor de Landmacht Breda K. M. A. 1927. De toepassing van open code, als b.v. de A. B. C.-code, de Bentley-code, X.A.A.-code, enz. blijft hier buiten beschouwing evenals het gebruik van sympathetische inkten. 2) De cryptograaf der Spartanen de z.g. Scital bestond uit een cylinder, waaromheen een soort veterband werd gewikkeld. Hierop werd het te verzenden bericht geschreven, dat dus alleen te lezen was door perso nen, welke in het bezit waren van een rol, precies overeenkomend met die van den afzender.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60