Van de verschillende uitvoeringen mogen hier genoemd worden, die van Alberti (ca 1480), Wheatstone (1867), Saint-Cyr (1880), Bazeries (1891) en Soudart (1914). Naast deze cryptografen, welke geconstrueerd waren in den vorm van schijven, linealen en cylinders, verschenen in lateren tijd machine-cryptografen, eerst eenvoudig en zuiver mechanisch, daarna meer samengesteld en electrisch ingericht. Zoowel het chiffreeren als het déchiffreeren g-- schieden met deze moderne cryptografen automatisch beide hande lingen kunnen met behulp van éénzelfde toestel plaats vinden. Waren de berichten, welke met de vroegere apparaten verzonden werden met meer of minder moeite nog wel te ontsluieren, zoo is zulks met de moderne machine-cryptografen practisch vrijwel on mogelijk, vooral de ervoor beschikbare tijd in aanmerking genomen. Naast dit groote voordeel, levert de toepassing van deze machines ook nog andere op o. m. besparing aan vakkundig personeel en aan tijd, ook niet-beroepspersoneel is bruikbaar, de vrijwel geheele uitsluiting van vergissingen, doordat het chiffreeren en déchif freeren machinaal plaats vinden, alsmede het overbodig maken van een code-lijst, waarvan toch altijd door onbevoegden inzage geno men kan worden. Hiertegenover staan echter nadeelen, welke hun militaire waarde min of meer verkleinen door de betrekkelijke teerheid der constructie bestaat steeds kans op onklaar raken der toestellen, terwijl de meer ingewikkelde machines zich bovendien niet leenen voor snelle verplaatsingen. Behalve voor militaire doel einden kunnen zij ook voor gezantschappen alsmede voor groote handelslichamen, bankinstellingen en dergelijke van veel waarde zijn. De prijs is echter vrij hoog. Uitwendig vertoonen de machinecryptografen veel gelijkenis met schrijf- en telmachines. De tegenwoordig bestaande modellen be rusten alle op de substitutie-methode, en wel op a) enkele substitutie een bepaalde letter van het alphabet b.v. de C wordt steeds in het cijferschrift voorgesteld door één zelfde, plaatsvervangende letter, b.v. door de L, terwijl een overeenkomstige inrichting voor de L van het cryptogram weer de C van den klaren text weergeeft, b) dubbele substitutie een bepaalde letter van het alphabet b.v. de A wordt in het cijferschrift telkens (bij het neerdrukken van den toets A) voorgesteld door een andere letter van het alphabet in een bepaalde volgorde (b.v. P, X, B, F, enz.) pas na eenige honderdduizenden, soms millioenen keeren neerdrukken van éénzelfden toets verschijnt weer dezelfde letter-volgorde. Hoewel in principe gelijk, verschillen de machines der diverse patenten voor wat betreft de constructieve uitvoering. Zoo kan de aanduiding der plaatsvervangende letter geschieden b.v. met behulp van cylinders, schijven of lampen, danwel zooals bij de nieuwste (electrische) machines met behulp van schrijfmachines. Bekende 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 61