in Zevenburgen te kunnen werpen, ware daarvoor dan ook alles te zeggen. Gedurende deze operatie zouden de Zevenburgsche passen met betrekkelijk zwakke krachten afgesloten kunnen wor den. Gelukte het den Roemenen hierbij in het hart van Bulgarije door te dringen, dan zou het Bulgaarsche leger Sarrail moeten loslaten en tusschen twee tegenstanders, welke ieder op zich zelf reeds overmachtig waren, verpletterd worden. Ook het leger van Sarrail kwam zoodoende ter beschikking voor de beslissende operatie tegen den rechtervleugel van het Centrale Oostfront, in welken vorm deze dan ook uitgevoerd zou mogen worden. Een bijkomend, doch zeer belangrijk, voordeel was nog, dat met het bereiken der lijn Nisj-Sophia-Adrianopel, Turkije geïsoleerd zou zijn en zoodoende aan den ondergang prijs gegeven, terwijl de eenige uitweg der geblokkeerde Centrale kernstaten afgesneden zou zijn. Roemenië daarentegen zou een open zeeweg hebben verkregen naar de Westelijke bondgenooten, op wier aanvoer van munitie het was aangewezen, hetgeen thans over Archangel en vervolgens dwars door Rusland diende te geschieden. Een inleidende operatie tegen Bulgarijebood dus wijde perspectieven. Was een dergel ij ke onderneming evenwel uitvoerbaar? Roemenië, het Zuidelijk gedeelte van Bulgarije, waardoor de genoemde spoorbaan Nisj-Sophia-Adrianopel loopt, wordt, zoo als wij reeds aanstipten, naar het Noorden gedekt door het Balkangebergte. 2) Dit woeste, voor groote legers moeilijk begaanbare bergland is ten allen tijde van groot strategisch gewicht geweest en kan slechts over de passen operatief worden door broken. Van de 13 passen zouden voor Roemenië in hoofdzaak slechts die in aanmerking komen, welke in de strategisch werk zame richtingen naar Sophia en Philipopel voeren, d. z. het Iskerdal en de Sipkapas. In hoeverre deze passen zich voor een hardnekkige verdediging leenen, kan uit de krijgsgeschiedenis op leerrijke wijze worden aangetoond. Een Roemeensche operatie tegen het met Turk ij e verbonden Bulgarije zou toch een tref fende overeenkomst vertoond hebbenmetden Russischen veldtocht van 1877/78. Evenals toen de Russen zouden nu de Roemenen in de streek van Zimnitza den Donau moeten overschrijden en daarop over Plewna en Tirmowa naar het Zuiden oprukken. Evenals toen Abdul Ki- rim Pascha bij Soemla, stond nu het 3 Bulgaarsche leger in N. O. Bulgarije, terwijl de hoofdmacht der Centralen ook van verre zou 6 Volgens Salmon „Revue Militaire Générale" 1923, blz. 781 werd deze operatie aanbevolen door het Fra.ische opperbevel. 2) Zie hierbij een willekeurige aardrijkskundige kaart van het betrokken gebied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 6