Zonder in details te vervallen, welke tot buiten het bestek van deze beschouwingen zouden leiden, zal het wel duidelijk zijn, dat er steeds een hardnekkige strijd heeft bestaan en nóg bestaat tus- schen het uitdenken van zoo veel mogelijk onontsluierbare systemen van vercijfering eenerzijds waarbij echter de eischen der mili taire praktijk niet uit het oog mogen worden verloren en van methodes tot ontsluiering anderzijds. „A chaque progrès de la „cryptographie correspond un progrès dans l'art de déchiffrer", zegt Langie op blz. 38 van zijn zéér lezenwaardig werkje, getiteld „de la Cryptographie". Dat de ervaringen in den Wereldoorlog op cryptografisch gebied opgedaan niet het minst tot snelle ontwikkeling van de cryptografie hebben bijgedragen, zal niemand verwonderen. Ofschoon reeds vóór den oorlog de voornaamste belligerenten hunne cijferschriftbureaux hadden (o.m. te Parijs, Londen, Petro- grad, Rome, Berlijn, Weenen), was men toch zéker niet bedacht en dus nog minder voorbereid op een zóó snelle ontwikkeling en een zóó frequent en intensief gebruik van cijferschrift in een oorlog, die bovendien naar men algemeen dacht in een paar maanden zou zijn afgeloopen. Luister, wat de Oostenrijksche Oberst und Regierungsrat Figf in het Voorwoord van zijn zéér belangrijk werk „Systeme des Chiffrierens" daaromtrent zegt „Auch die Geheimschreibkunst oder Kryptographie, im Frieden „einzig Werkzeug der Diplomatie und der obersten Stellen von „Heer, Flotte und Verwaltung und damit in die verborgensten „Staatskanzleinen gebannt, den Schichten Wissender selbst unbe-> „kannt, wurde eines der wichtigsten Hilfsmittel des Weltkrieges, „wurde an dast helle Licht der Sonne gebracht, Verkehrsbehelf „weiterer Kreise und damit Handwerkszeug bis in die unter- schichten der Kriegführenden hinab". „Allerorten fehlte es da an Schulung, Erfahrung, Vorbereitung „vielfach auch an den Mitteln, diese rasch zu erwerben, bzw. nach- „zuholen, an geeigneten Studienbehelfen". „Die jüngsten Erscheinungen der Fachliteratur waren Jahr- „zehnten alt, brachten bei dem Geheimnis, das über dem Ganzen liegen muszte Verfahren, die wieder Jahrzehnten oder ;,auch Jahrhunderte alt und in Fachkreisen schon nach ganz },bestimmten Rezepten losbar waren der ganze Stoff war unge- „formt, ungegliedert, eine Übersicht erst nach langerem Studium „zu gewinnen, zu welchem in drangenden Geschehen des Welt- „entbrandes Zeit sowohl wie Musze fehlte". 4 1) „Décrypter" (ontsluieren) ware juister uitgedrukt geweest dan „dé- chiffer" (ontcijferen). 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75