laatste decennia een ommekeer gekomen, door de ongehoorde vorderingen der techniek, en de steeds dringender wordende eischen der practijk tot het vinden van onontsluierbare vercijfer- ringsmethodes. Aan die eischen werd niet het minst klem bij gezet door de vorderingen der techniek zelve (radio, luisterap paraten, enz.). Uitvoerige beschouwingen hierover, hoe belangrijk èn interes sant overigens ook, moeten echter achterwege blijven. Ik zal mijn beschouwingen in hoofdzaak slechts beperken tot machines van de soort als door den Heer C.V. beschreven, welke soort het kan niet worden ontkend inderdaad behoort tot een der beste, welke de techniek ons tot op heden heeft geleverd. Men heeft bij deze machines den klaren tekst slechts te tikken op de wijze als bij een gewone schrijfmachine, waarop de ver- cijfering automatisch (electrisch) plaats vindt. Den crypto-tekst (bij ontcijferen den klaren tekst) kan men op de machine zelf aflezen door middel van „lampindication", dan wel men kan dezen automatisch getijpt krijgen door electrische communicatie van de chiffreermachine met een speciaal voor dat doel ge construeerde schrijfmachine. (Gebruikt men een machine zónder lampindication, dan moet men een schrijfmachine gebruiken, daar men op zulk een machine den crypto- (klaren) tekst niet kan aflezen. De onontsluierbaarheid (dus de geheimhouding) wordt bij deze soort machines gewaarborgd door de groote „periodiciteit" ruim 15'/2 millioen, waaronder verstaan moet worden dat men, wan neer men met een bepaalden beginstand (zie hieronder) begint te vercijferen, men een tekst van ruim 15'/2 millioen letters zou moeten tikken, om wederom automatisch in dienzelfden begin stand terug te komen. Eerst dan zou men, wanneer men den zelfden tekst nogmaals zou gaan tikken, een met den eersten volkomen gelijkluidenden cryptotekst tot resultaat verkrijgen. Dat deze wijze van vercijfering dus 100 °/0 waarborg biedt tegen ontsluiering, behoeft m i. geen nader betoog. Of hierin echter zonder meer al dadelijk een motief moet wor den gevonden om deze of soortgelijke machines in het Leger in te voeren, is een geheel andere kwestie, bij welker beant woording niet uitsluitend en misschien zelfs niet eens in de eerste plaats de schier ongelimiteerde mogelijkheden welke de machine biedt, in beschouwing moeten worden genomen. Ontegenzeggelijk heeft het gebruik van deugdelijke (uit technisch en cryptografisch oogpunt) chiffreermachines voordee- len, doch uiteraard ook nadeelen, zij het dan ook, dat deze na- deelen wellicht speciaal gelden voor militair gebruik. Deze voor- en nadeelen dienen nauwkeurig tegenover elkander te worden afgewogen. De voordeelen zijn 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 77