1) Bij onfeilbare werking en juist gebruik bieden de machines van het door den Heer C.V. beschreven type (en soortgelijke machine) 100°/0 waarborg tegen ontsluiering. 2) Besparing van tijd en arbeid, in het bijzonder, wanneer de crypto-tekst onmiddellijk (electrisch) wordt overgebracht op een daaraan gekoppelde schrijfmachine. Is dit laatste echter niet het geval, dan is de tijd- (arbeid-) winst slechts gering. De arbeid van den chiffreur blijft echter zeer groote oplettendheid vereischen. 3) Tijdbesparing bij de ontcijfering (mits geen fouten bij de vercijfering of het daarop gevolgde telegrafische overseinen zijn gemaakt). 4) Mocht de vijand er onverhoopt in zijn geslaagd om een cryptogram te ontsluieren (bijv. door verraad), dan is het geheim van volgende cryptogrammen, mits op de juiste wijze vercijferd, onverkort gewaarborgd. Dit geldt intusschen evenzeer voor een up-to-date niet-mechanisch systeem. 5) De aanwezigheid bij den vijand van precies dezelfde machines brengt dus geen verandering in het ad 4) gesteld. „Die Maschine kann gestohlen werdensoferne der Schlüssel abgestellt ist, wird eben nur eine Schreibmaschine gestohlen", zegt Figl bij de bespreking van de gelijksoortige Enigma- chiffreermachine, in zijn reeds eerder genoemd werk. De nadeelen zijn 1) Alle correspondenten moeten in het bezit zijn van hetzelfde vrij kostbare type van machine (c. q. met bijbehoorende schrijf machine). 2) Vóór elk af te zenden cryptogram moet de beginstand van de machine den geadresseerde bekend zijn of worden gemaakt. Dit kan in elk cryptogram afzonderlijk geschieden, hetzij aan het begin dan wel aan het eind daarvan in (6) klare letters. Intusschen is dit nadeel niet zoo heel erg (bepaalt zich in hoofdzaak tot tijdverlies) groot; is echter de vijand op welke wijze dan ookonderricht omtrent den stand der pinnen dan kan het in klare letters overseinen van het sleutelwoord fataal zijn. Men kan ook van te voren een reeks beginstanden over eenkomen, welke op bepaalde dagen of data dan wel bij de correspondentie met bepaalde gezaghebbenden zullen worden gebruikt. Dit zou echter het aanhouden van tabellen bij de verschillende correspondenten impliceeren, hetgeen in de lagere regionen vooral ontoelaatbaar is. 3) Behalve met den beginstand der rollen moet bovendien re kening worden gehouden met den stand der pinnen op de afzonderlijke rollen, welke op de machine van eiken correspon dent geheel dezelfde moet zijn, daar onderlinge correspondentie anders absoluut onmogelijk is. 74

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 78