4). De machines met hunne electrische overbrenging en lamp indicator zijn in de huidige uitvoering voor het gebruik te velde nog te teer de in de allereerste plaats noodige onfeilbare werking is m.i. daardoor nog niet in voldoende mate verzekerd (vervoer op treinkarren 5). Voor zoover geen automatische indeeling in groepen van 5 letters plaats heeft, zal de klare tekst eerst daarin moeten worden verdeeld, hetgeen tijd kost en van den chiffreur bijzondere oplet tendheid vordert, doordat de spatiëeringen bij de groepeering niet meer automatisch aan het eind van ieder klaar woord voorkomen. Uit het bovenstaande kan reeds worden afgeleid, dat invoer in het Leger op ook maar eenigszins uitgebreide schaal nog niet kan worden aanbevolen. Natuurlijk moet er bij wijze van spreken tot in de voorste lijn zoo noodig kunnen worden vercijferd, en dit is in de eerste plaats onafwijsbaar noodig daar, waar op geringeren afstand dan 3 km. van de voorste lijn verwijderd, voor de overbrenging gebruik wordt gemaakt van telegraaf of telefoon. Doch laten we daarbij niet over het hoofd zien, dat berichten en bevelen in den regel naarmate ze meer in de lagere regionen komen ook meer oogenblikkelijke waarde als „geheim" krijgen, en dat men alleen reeds uit dien hoofde in die lagere regionen zal kunnen en moeten volstaan met een een voudig, gemakkelijk te memoreeren en te hanteeren niet-mechanisch vercijferingsstelsel. Dit kan en moét zijn een z.g. potlood-en-papier-, systeem, waarbij het aanhouden van roosters, tabellen of ander „gereedschap" als „aide-mémoire,, verboden is. Als voorbeeld bij uitnemendheid van een dergelijk systeem moge hier de aandacht worden gevestigd op het in het Nederlandsche Leger gebruikte cijfervierkant. De weerstand, welke dat systeem tegen ontsluiering biedt is van dien aard, dat daarmee vercijferde berichten, welke onverhoopt in handen van den vijand zouden zijn geraakt, ten tijde der ontsluiering reeds lang hun waarde als „ge heim" zouden hebben verloren. x) Voor de hoogere staven staat de zaak echter iets anders. De in deze regionen gewisselde berichten en bevelen bevatten gewoon lijk geheimen van „hooger orde", welke langer als zoodanig be waard moeten blijven. Waar hier bovendien voor de berichtenwis- seling nagenoeg zonder uitzondering van radio dan wel van draad- telegraaf wordt gebruik gemaakt, is vercijfering een onafwijsbare voorwaarde voor de geheimhouding. Men bedenke hierbij, dat spion- hen zich „overal" (niet het geringst in aantal achter de eigen linie en in het eigen achterland) bevinden, maar bovendien ook, dat 75 1) Het is bovendien met héél geringe moeite practisch onontsluierbaar te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 79