het overseinen van klaarschrift voor onbevoegd telegraafpersoneel de gelegenheid opent om kennis te nemen van dienstgeheimen, welke dan geen geheim meer zijn. Voor deze noodzakelijke vercijferingen zouden chiffreermachines zeer wel kunnen worden gebruikt, ware het niet, dat de groote efficiency dezer toestellen door bovengenoemde nadeelen bij ge bruik te velde belangrijk gereduceerd kan worden, zelfs al neemt men in aanmerking dat bij de hoogere staven betere gelegenheid bestaat tot rustig en aandachtig chiffreeren, doordat a. er betere gelegenheid zal zijn te vinden om het samenstel chiffreer-en schrijfmachine behoorlijk in een afzonderlijk ver trek op te stellen (veilig tegen bespieding), en b. de zoo storende gevechtsinvloeden (lawaai, moreele invloeden) bij deze meer van het gevechtsveld verwijderd gelegerde staven zich in mindere mate doen gelden. Ook acht ik de aparte manipulaties, t.w. gereedmaken van den klaren tekst voor vercijfering (Duitsch Herrichten der Klartext) vercijferen telegrafisch overseinen van den crypto-tekst (bron van fouten)ontcijferen overschrijven in gangbare klare taal, nog zóó omslachtig en tijdroovend, dat de invoering van het mecha nisch vercijferen bij het huidige ontwikkelingsstadium der chif freermachines geen bepaald tastbare voordeelen met zich zou mee brengen, terwijl anderzijds de vercijferingstechniek heden ten dage een zóódanige hoogte heeft bereikt, dat zonder belangrijk grootere offers aan. tijd en zonder prijsgeving van den waarborg tegen ont sluiering, ook bij regiments- en divisiestaven voorloopig nog kan worden volstaan met een niet-inechanisch vercijferingssysteem. Een analoge redeneering zou kunnen gelden voor de hoogste staven (C. V., O. L. Z., in hunne onderlinge berichtenwisseling alsmede die, met het Opperbestuur en met de Regeering). Hierbij is echter moeilijk nog te spreken van invoering van mechanische vercijfering in het Leger. Niettemin treden hier omstandigheden op, welke zouden kunnen pleiten vóór toepassing van mechanische ver cijfering, weshalve ik heb gemeend deze aangelegenheid in den kring mijner beschouwingen te moeten opnemen. Deze omstandigheden zijn 1). Permanente geheimhouding van de algeheele berichtenwis seling is een belang van de eerste orde. 2). De betrokken Organen hebben grootendeels permanente standplaatsen, waardoor men volledig geëquipeerd en rustig kan ver-(ont-) cijferen. 3). In de onmiddellijke nabijheid van deze Organen bevinden zich telegraafkantoren (-stations), welke voortdurend volledig be zet kunnen zijn door volkomen voor zijn taak berekend personeel. 4). Alle bedoelde Organen gebruiken hetzelfde systeem van ver cijfering. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 80