variaties toelaat, en zéér moeilijk te ontsluieren is, zéér voldoende waarborgen voor de geheimhouding zelfs van langen duur - biedt, zij het ook, dat voor de verschillende manipulaties wat méér tijd noodig zal zijn, dan bij mechanische vercijfering. 4. Het bij hoogere staven gebruikte „potlood-en-papier-systeem" moet verschillen van dat, wat in de lagere regionen op en nabij het gevechtsveld wordt gebruikt. 5. Het is van groot belang, om volkomen op de hoogte te blijven van alle verbeteringen aan de bestaande machines aan gebracht, alsmede van alle op de markt gebrachte nieuwe uit vindingen op dit gebied. Tot slot nog enkele mededeelingen A. in bovenstaande beschouwingen werd herhaaldelijk gesproken over den betrekkelijk hoogen aanschaffingsprijs. Teneinde den Lezer daarvan eenig idee te geven, volgen hieronder enkele prijzen „Cryptograph" type B 21 (met lamp-indication): per stuk Fl. 1075 per 5 1050. - 10 1025.- 20 975.- e 40 925. Zonder lamp-indication (dus aléén te gebruiken met schrijf machine) per stuk Fl. 975. 5 950.- 10 925.- De prijs van de bijbehoorende schrijfmachine is, voor de „Remington": per stuk Fl. 1500.per 5 stuks Fl. 1400. voor de „Woodstock"-machines bedragen deze prijzen resp Fl. 1440.- en 1340.—. Alle prijzen zijn berekend franco Ban doeng (inclusief douane-rechten). B. Volgens opgave van de fabriek te Stockholm, werden door deze reeds „een aantal" machines voor militaire doeleinden geleverd aande Vereenigde Staten, Finland, Zweden, Frankrijk, Japan en Mongolië. C. Het door den Heer C. V. genoemde type B 31 is een machine, gebouwd met het speciale doel om cijfer-code om te zetten in uitspreekbare lettergroepen. Zij biedt het voordeel van 50°/o besparing op de seinkosten (zie Art. 9 paragraaf 2, categorie A van de Internationale telegraaf-Overeenkomst van 22 Juli 1875 (Petersburg) met bijbehoorend Reglement, zooals deze zijn herzien te Brussel in 1928), doch heeft overigens geen speciaal militaire waarde. Is het noodig, om de geheimhouding van een cijfercode beter te verzekeren, dan bestaan daartoe verschillende werkwijzen (waarop hier niet nader kan worden ingegaan), welke evenzeer tot het gewenschte doel leiden als een bewerking met den „Cryptographer" type B 31. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 82