88 Hij die zich een goed beeld wil vormen van ons toekomstig slraf-en tucht recht of zich voor de taak gesteld ziet anderen kennis daarvan bij te brengen zal na kennisname van het hier besproken werk, een gevoel van erkentelijk heid jegens de bewerkers ervan, moeilijk kunnen onderdrukken. Cl. 15. HET ALGEMEEN OEFEN VOORSCHRIFT VOOR DE KONINKLIJKE LANDMACHT. Kortelings is bovengenoemd voorschrift, het A. V. O. voor het leger in Nederland, nieuw verschenen. We meenen in den geest van de lezers van ons tijdschrift te handelen, door dat voorschrift hier aan een korte bespreking te onderwerpen, of juister gezegd, die gedeelten, welke onze bijzondere aandacht verdienen, kort weer te geven. Het voorschrift uitgegeven in het bekende formaat telt 90 bladzijden buiten de verschillende bijlagen en bevat naast eene inleiding de volgen den hoofdstukken: Algemeene bepalingen, eerbewijzen, markeeren van troe pen, vuurvoorstelling, gebruik van terreinen, legering, verpleging bij manoeu vres, geneeskundige dienst, veterinaire dienst, tenue, onderscheidingsteekenen, munitiën enz., verplaatsing van troepen naar en van het oefengebied, samen stelling der troepen, onderstellingen, schorsen en eindigen der oefening, be spreking, gedragsregels gedurende de oefeningen, veiligheidsmaatregelen, inspectiën, voorlichting van de pers, veldpostdienst, uitgifte van bevelen, rap port, in te dienen bescheiden, wenken voor het houden van oefeningen, leiding van oefeningen met troepen, de dienst van hulpleiders, politiedienst en bepalingen voor kaderoefeningen. Men onderscheidt de oefeningen in 1. Gevechtsoefeningen (onderverdeeld in oefeningen met groote eenheden, als regel buiten het garnizoen z. g. manoeuvres en gevechtsoefeningen met groote en kleine eenheden in de nabijheid van het garnizoen garnizoensoefeningen). 2. Oefeningen van allerlei aard, min of meer te vergelijken met wat wij gewoonlijk onderwijsoefeningen plegen te noemen. 3. Kaderoefeningen, te splitsen in oefeningen op het terrein en op de kaart, kaderverbindingsoefeningen en kadergevechtsoefeningen (zie hierna). 4. Bijzondere oefeningen, waarbij het doel is een bepaald technisch oefen gedeelte meer in het bijzonder te behandelen (verbindingsdienst, genees kundige dienst, samenwerking infanterie en artillerie, troepenvervoer e. d. Het voorschrift kent zoowel oefeningen tegen een gemarkeerden vijand als oefeningen met 2 partijen en bevat dei halve verschillende aanwijzingen voor het markeeren van troepen, welke aanwijzingen in het algemeen overeen stemmen met de ter zake voor ons voorgeschreven beginselen. Uit het hoofdstuk vuurvoorstellingen moge het volgende worden weerge geven Bij oefeningen moet in het bijzonder rekening worden gehouden met de volgende factoren: a. de uitwerking van 's vijands geweer-, mitrailleur- en artillerievuur; b. de steun van het eigen geweer-, mitrailleur- en artillerievuur c. het onderhoud van verband met eigen, meer voor-of achterwaarts opge stelde troepen; d. de steun, welke eventueel van nevenafdeelingen kan worden verwacht; e. de steun, welke onder omstandigheden noodzakelijk aan nevenaf deelingen moet worden verleend

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 92