93 Ook kan de leider de deelnemers in twee partijen verdeelen. De partijen deelen alsdan beurtelings en afzonderlijk hunne bevelen en maatregelen aan den leider mede. In beginsel treedt bij de kaderoefeningen voor troepenofficieren de leider op als commandant van een onderdeel niet grooter dan het naasthoogere ten ogzjchte van het met zijn rang overeenkomende, in voorkomend geval met dê in samenwerking daarmede handelende wapens. De deelnemers ontvangen een commando eveneens in den regel niet hooger dan overeenkomende met den naasthoogeren rang. Onder de kaderoefeningen in het terrein nemen de „kadergevechts- oefenin gen" een bijzondere plaats in. Deze oefeningen hebben naast tactische ontwikkeling vooral ten doel zoo wel het hoogere als het lagere kader voor te bereiden voor hunne taak in de gevechtseenheden. In beginsel worden de oefeningen zonder manschappen gehouden. Ordon nansen moeten evenwel worden ingedeeld. Zoo behoeven bij een oefening in sectie-verband slechts de sectiecom mandanten en de groepscommandanten aanwezig te zijn, ieder vergezeld van een ordonnans. Bij een oefening in compagnies-verband kunnen, behalve de compagnies commandant, de sectie- en groepscommandanten worden ingedeeld ieder met ordonnansen. Indeeling van verbindingspersoneel kan bovendien plaats vinden. Behandeld wordt het optreden onder gevechtsomstandigheden, bij voor keur tegen een gemarkeerde partij, al dan niet met gebruikmaking van de middelen tot vuur- en doelvoorstelling. Zij bieden het voordeel, dat zij een sneller verloop kunnen hebben dan een oefening met manschappen. Daardoor is de leider in staat om in den zelfden tijd een grooter gedeelte van de leerstof te behandelen. Voorts kan de leider zonder bezwaren het kader, zoo vaak hij dit gedurende de oefening noodig acht, tot het houden van een korte bespreking bijeen roepen. Zij kunnen door haar voorbereidend karakter het voordeel opleveren, dat de oefeningen met manschappen een hooger rendement krijgen. Zij vormen bovendien een uitstekend middel om de samenwerking met andere wapens, in het bijzonder tusschen infanterie en artillerie voor te bereiden. Zij kunnen ook worden toegepast door aan een troepenafdeeling der infanterie alleen de staven der artillerie toe te voegen en bij een troepenafdeeling der artillerie alleen de staven (en c.q. de verbindingsaf- deelingen) der infanterie te doen optreden. De kadergevechtsoefeningen kunnen zoowel in sectie- en compagnies als in hooger verband worden gehouden. Aanvangende op overzichtelijk terrein, worden zij later in andere terreinen voortgezet. Bij oefeningen in bataljons- en hooger verband is het gewenscht om over een verbindingsafdeeling te beschikken. C'. TIJDSCHRIFTENOVERZICHT. Opleiding. Mil Wochenblatt. No. 5. Augustus 1930. „Die kriegschemische Ausbil- dutig der Roten Armee"Een artikel handelend over een nieuw werk over den gasdienst in het Russische leger„Rriegschemie. Een Leiifaden für die Kom- mandostellen der Roten Armêe\ waarin behandeld 1. de chemische aanval 2. de chemische bescherming; 3. de chemische opleiding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 97