werden gemobiliseerd, er vallen wel degelijk redenen aan te wijzen, waarom zoo'n ander gelnid weerklonk en we denken dan aan de reorganisatie, welke sedert heeft plaats gegrepen en aan de vele verbeteringen, welke zijn aangebracht ten aanzien van de werving, de opleiding, de oefening en de uitrusting van de korpsen en met betrekking tot de opleiding der officieren. Het zou ons te ver voeren, hier in chronologische volgorde het wel en wee van de korpsen op organisatorisch gebied, te schetsen. We mogen er mede volstaan te memoreeren, en zulks in het bij zonder in verband met de hiervoren genoemde jaartallen, dat om- steeks 1889 tot een grondige reorganisatie van de korpsen werd besloten, een reorganisatie (vastgesteld bij G. B. van 4 April 1891 No. 12), welke een eind maakte aan den ouden toestand, waaraan vele misstanden inhaerent waren. In de Memorie van Toelichtingen behoorende bij de ontwerp begrooting van 1889 lezen we „Onder deze afdeeling is gerekend op de uitgaven verbonden aan de voorgenomen reorganisatie der korpsen barisan op het eiland Madoera, waaronder zijn te verstaan de Inlandsche hulptroepen, die door de voormalige Inlandsche bestuurders werden onderhouden krachtens overeenkomsten met het Nederlandsch-Indische Gouver nement. Bij de in 1883 en 1885 plaats gehad hebbende inlijving van de regentschappen Sumanap en Madoera bij 's Gouvernements rechtstreeksch gebied, zijn de barisans aldaar voorloopig op den bestaanden voet in stand gehouden als Gouvernementsbarisans. Als zoodanig is ook in het regentschap Pamekassan, hetwelk in 1858 werd ingelijfd, de barisan behouden gebleven. Reeds sedert geruimen tijd stond echter bij de autoriteiten in Indië de meening vast, dat de tegenwoordige inrichting der barisans op Madoera veel te wenschen overlaat, en dat voorzieningen moesten getroffen worden om de waarde dier korpsen als strijdkrachten te verhoogen. De daaromtrent gevoerde gedachtenwisseling heeft eerst onlangs tot een bevredigenden uitslag geleid. Wèl waren reeds vroeger voor stellen nopens eene reorganisatie der barisans bij de Indische Re geering ingediend, doch deze stuitten af op het bezwaar dat de verwezenlijking daarvan eene te aanzienlijke vermeerdering van uitgaven zou medebrengen. Het voortgezet overleg heeft de grond slagen doen vinden, waarop eene doeltreffende reorganisatie der barisans op Madoera zonder te groote bezwaren voor lands schat kist zal kunnen worden tot stand gebracht. Met die grondslagen heeft het Opperbestuur zich vereenigd. Een der oorzaken van de herhaaldelijk aan het licht getreden gebrekkige inrichting der korpsen barisan is gelegen in het tot dusver gevolgde stelsel van bezoldiging. De manschappen ont vangen geen soldij, maar worden bezoldigd in land (sawah's), hetwelk hun ter bebouwing wordt afgestaan en waarvan geen be- 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 32