ven. Mogelijk echter is deze omschrijving niet ten volle juist im mers er is nog wel ruimte voor de veronderstelling dat de lust om soldaat te worden grooter zou zijn, wanneer het leger speciaal Ma- doereesche onderdeelen telde. De krijgsgeschiedenis toch heeft geleerd dat het in vroeger jaren mogelijk is geweest om betrekkelijk sterke onderdeelen (herinnerd moge worden aan het vrij langdurig verblijf van Barisan-onderdeelen op Atjeh) uit te zenden naar streken buiten Java. 4. De grootere lust om zich als barisan te verbinden moet mede wel verband houden met eenige bijzondere kenmerken van de bari- san-organisatie t.w. a. Er kan bij de korpsen een nauwe band onderhouden worden tusschen de manschappen onderling, en tusschen hen, hun kader en hunne officieren, doordat de korpsen geen mutaties door overplaatsing kennen. Ieder barisan blijft gedurende zijn geheelen diensttijd bij hetzelfde korps, wellicht zelfs bij eenzelfde compagnie, sectie of brigade. b. Alle leden blijven wonen in hun eigen omgeving, zij alsmede hunne vrouwen en kinderen zijn vrij van kazernetucht de man zelf en zijn gezin hebben daardoor goede gelegenheid voor het uit oefenen van een nevenbedrijf het eventueele nevenbedrijf kan zelfs in vele gevallen voortgang hebben, wanneer de man tijdelijk voor dienst afwezig is. Uiteraard werken deze omstandigheden ertoe mede, dat de man zich als barisan senang gevoelt. De beroepssoldaat ondervindt de minder aangename zijden van het onderhevig zijn aan overplaat singen en het gedurende zijn geheelen diensttijd onderworpen zijn aan kazerne-tucht van hem en zijn gezin. Dit persoonlijk nadeel aan de zijde van den beroepssoldaat mag nimmer uit het oog worden verloren. Het moet, met name, van invloed zijn bij het ver gelijken van de inkomsten, welke de soldaat en de barisan genieten, ook dan nog wanneer zij voor dienstverrichtingen buiten hun stand plaats vertoeven. Immers als gezegd behoudt de barisan ook alsdan de inkomsten van zijn bijverdiensten of kan hij deze althans behou den als zijn gezin daarin een aandeel neemt en is voor den soldaat bijverdienste ten allen tijde practisch gesproken uitgesloten. We gaven deze toegelichte opsomming om te komen tot de vol gende conclusiën 1Wanneei men een uitbreiding van de barisankorpsen gaat bepleiten geve men zich er rekenschap van, dat de barisan in be ginsel gebonden is aan zijn eigen land en omgeving. 2. Wanneer de barisan diensten verricht buiten het garnizoen en de daaraan verbonden afwezigheid draagt een zeer tijdelijk 142

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39