disciplineerde barisans te gebruiken bij de bezettingstroepen en wel licht ook bij het veldleger. In dit verband moge nog vermeld worden, dat de schrijver van laatstgenoemde studie bij zijne voorstellen aansluiting heeft gezocht bij eene oplossing welke eenige jaren voor het verschijnen van die studie was aanvaard in het Britsch-lndische leger. Hoewel we hier wel teruggaan tot een tijd, waarin ook in Britsch-Indië nog geheel andere toestanden bestonden dan thans, kan het mogelijk toch van nut zijn om uit dat reservestelsel eenige hoofdpunten te vermelden Ten aanzien van dat stelsel werd in de betrekkelijke order o.m. het volgende bepaald Bij het Bengaalsche leger worden twee reserves gevormd, een actieve en een garnizoensreserve de actieve reserve wordt gevormd uit manschappen van niet min der dan vijf en niet meer dan twaalf jaren dienst in de gelederen alle onderofficieren en minderen der actieve reserve kunnen wor den opgeroepen voor den dienst te velde de garnizoensreserve wordt samengesteld uit manschappen, die in het geheel 21 jaren, zoowel in de gelederen als bij de reserve hebben gediend de garnizoensreserve wordt niet te velde gezonden op elke 25 reservisten of gedeelte daarvan, de helft te boven gaande, komt een sergeant en een korporaal wanneer de reservisten onder de wapens worden geroepen voor oefening of bij mobilisatie genieten zij volle soldij alle reservisten erlangen overigens een reserve soldij de actieve reserve wordt tot oefening jaarlijks voor een maand onder de wapens geroepen. Thans weder het oog richtende op de eigen omstandigheden, zien we dat ook in ons leger stelsels zijn beproefd om tot een' reserve te geraken. We doelen hier op het staatsblad van 1902 No. 390, hetwelk een voorloopige regeling inhoudt betreffende de oprichting en het bevorderen van een legerreserve in Nederlandsch- Indië. 1) Dit stelsel, dat wel is waar geheel buiten de barisan- korpsen staat, maar niettemin ook bij het scheppen van een soort reservestelsel bij deze korpsen in beschouwing genomen zou kun nen worden, berustte op de volgende basis 148 1) Deze regelen werden in 1919 in verband met de afkondiging van de regeling voor het reserve-personeel ingetrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 45