Zevenburgen en den Z. vleugel van het Centrale Oostfront (7 Leger) te dekken, terwijl men de uitmonding der N. op- marschlijn, bij Klausenburg, voorloopig nog onbedreigd achtte. Inmiddels verscherpte zich de toestand voor de Centralen nog, doordat Broesilow in de Boekowina opnieuw tot den aanval overging en de Oostenrijkers dreigde te doorbreken. Hierdoor zou iedere operatie tegen Roemenië onmogelijk geworden zijn en dus zag de O. L. L. zich genoodzaakt de 3 eerste divisies, welke uit het W. ter beschikking kwamen, naar het wankelende front te doen afbuigen „Blutenden Herzens" en met bittere ge voelens tegenover de bondgenooten nam Ludendorff daartoe het besluit en met reden, want nog langer bleef men thans weerloos aan Roemenië overgeleverd. De Roemeensche legerleiding wist hare troeven evenwel niet uit te spelen. Zooals reeds uit de bespreking van haar operatie plan bleek, markeerde de linkervleugel vrijwel den pas en bleef bij Petrozeny en Z. van Hermannstadt staan, terwijl de overige legers langzaam om dezen spil zwenkten en in één lijn met de Russen kwamen. Deze beweging werd nog vertraagd door de later te bespreken gebeurtenissen in de Dobroedsja. Doordat zoodoende de Z. W. toegangspoorten tot Zevenburgen openbleven, kregen de Centralen gelegenheid hun troepen in dit land zelf te concentreeren, waartoe Conrad en Ludendorff bij een bespreking op 4 Sept. besloten. Deze concentratie werd ge dekt door de reeds aanwezige troepen van het O. H. 1 Leger onder Arzt von Strauszenburg, geleidelijk versterkt met de eerst beschikbaar komende krachten. Hiertoe werd 4 Sept. dit leger verdeeld in 2 groepen, welke zich langzamerhand uit de na te noemen eenheden vormden. 1). N. O. Groep (generaal von Morgen) 2) O. H. 39 LD., O. H. 71 I. D. en O. H. 61 I. D. Hierachter werden uitgeladen de 89 LD. en de O. H. 72 I. D. Opdracht 's Vijands opnrarsch vertragen en verhinderen, dat hij langs de KI. Kokel voorbij Mikefalva en in de bekkens van Szaszregen en Bistritz binnendringt. 2). Z. W. Groep (generaal von Staabs) 187 I. D., O. H. 51 I. D., O. H. 144 en 145 Brig., Cav. korps von Schettow (1 en 3 C. DHierachter werd bij Mühlbach het Alpenkorps uitgeladen. OpdrachtDekken in de richtingen Orsowa en Hatszig en de hoofdmacht gereed stellen voor een offensief tegen den over Hermannstadt en O. daarvan binnengedrongen vijand. 3) 158 Weergegeven volgens Kiszling „Die Operationen der K. u. K. Ie Ar mee 1916" blz. 4. 2) De Duitsche onderdeelen zijn aangeduid met het nummer zonder meer, de Oostenrijk-Hongaarsche met de letters O. H. 3) Weergegeven volgens Kiszling „Die Operationen, u. s. w." blz. 9.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 55