De operatieve gedachte hierbij was dus's Vijands rechtervleugel frontaal binden en 's vijands linkervleugel omvattend aangrijpen. Inmiddels wonnen de Roemenen sedert 6 Sept. in het Noorden aanmerkelijk terrein en kregen de Centralen den indruk, dat de vijand hier den hoofddruk legde, waardoor de rechtervleugel van het Centrale Oostfront (7 Leger) rechtstreeks bedreigd zou wor den. Onder den invloed van deze berichten wijzigde Arzt zijn ope ratieplan en ontwierp, mede op aandringen van den naar het offensief hakenden commandant der N. O. Groep, de volgende opdrachten 1). N. O. G r o e p den vijand bij zijn uittreden uit het Görgeny- en Czikgebergte aanvallen en verslaan. 2). Z. W. Groep: de ijzeien Poort versperren, den over Vul kaan- en Seurdukpas doorgedrongen vijand terugwerpen en een opmarsch der Roemeensche krachten bij Hermannstadt tegenhouden. Hiermede werd de boven weergegeven operatieve gedachte dus juist omgekeerd. Ware dit plan tot uitvoering gekomen, dan zou de veldtocht in Zevenburgen ongetwijfeld een geheel ander verloop hebben genomen. De N. O. Groep toch, bij welke dan het zwaartepunt had gelegen, kon den vijand als geheel genomen slechts frontaal aanvallen, dus hoogstens over het gebergte te rugdringen en nimmer vernietigen. Een nadringen over de berg passen in Moldavië ware bovendien geheel onwerkzaam en met het oog op Rusland hoogst gevaarlijk geweest. Dit operatie ont werp bood dus geen perspectief. Conrad stemde met dit voornemen in, doch de „O. L. L." kon er zich niet mede vereenigen. Zij regelde de bevelsverhouding opnieuw, door de beide groepen te doen uitbouwen tot 2 legers, bestaande uit de na te noemen eenheden. 1) O. H. 1 Leger (generaal Arzt von Strauszenburg) in het N. O.: 89 I. D., O. H. 39, 61, 71 en 72 I. D. (totaal 5 Divn.). 2) Duitsch 9 Leger (generaal von Falkenhayn) in het Z.W 187 I.D., 76 LD., O H. 51 I.D., Alpenkorps (ter sterkte van 1 Div.), O.H. 144, 145, 2 en 8 Berg-Brigades, 3 C. D., O. H. 1 C. D. (totaal 4 Divn., 4 Brigs., 2 cav. Divn.). Daarbij ontwikkelde de „O.L.L." het volgende operatieplan 2) „De opmarsch zal beginnen, zoodra eind Sept. beide legers ge concentreerd zijn. Het 1 Leger zal daarbij O. waarts marcheeren, N. van de Groote Kokel de over de Karpathen opgerukte Roemenen aangrijpen en binden. 159 Weergegeven volgens Kiszling „Die Operationen, u.s.w." t.a.p. b!z. 20. 2) Volgens Ludendorff, t.a.p., blz. 222.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 56