Het 9 Leger zal met de hoofdmacht over Hermannstadt-Kronstadt oprukken, met den rechtervleugel dicht langs de Tianssylvanische Alpen, om de hier binnengedrongen Roemenen van hun ver bindingen af te snijden en beslissend te slaan. Allereerst dient daarbij de Roemeensche Alt-groep dubbelom- vattend te worden aangegrepen. De rechtervleugel zal daarbij gedekt worden, door als inleidende operatie de zich bij Petrozeny bevindende Roemenen (Jiu-groep) over net gebergte te werpen en daarna de passen aldaar af te sluiten." De grondgedachte van dit operatieplan was dus wederom „Den vijandelijken rechtervleugel binden, den vijandelijken linker vleugel in de flank aangrijpen en vernietigen". Dit plan komt in wezen geheel overeen met de door ons in den aanvang ont wikkelde inzichten, onder aanbrenging van die wijzigingen, welke het ongedachte optreden der Roemeniërs noodzakelijk maakte. Noodzakelijkerwijze voorzag dit plan slechts in het eerste deel der operatiën (Bevrijding van Zevenburgen), daar het verdere verloop zich thans nog niet liet overzien en afhankelijk was van de beslissingen op het slagveld. Werpen wij thans een terugblik op de geheele ontwik keling van het operatieplan der Centralen, dan blijkt hoe dezen bij de opening der vijandelijkheden geen bruikbaar operatieplan bezaten, terwijl het initiatief geheel aan den tegenstander was. Men concentreerde daarom vrij ver achterwaarts en volstond overigens aanvankelijk met 's vijands opmarsch te vertragen ten einde zich een beeld daaromtrent te vormen en de concentratie te dekken. Toen de „Nebel der Ungewiszheit" zich eenigszins gelicht had, liet de bevelvoering ter plaatse zich door 's vijands maatregelen beïnvloeden en ontwierp een plan, dat wel is waar de meest bedreigde plaats onmiddellijk rechtstreeks beveiligde, doch geen beslissende uitkomst beloofde. De „O. L. L." daarentegen liet zich 's vijands wil niet opleggen, doch besloot des ondanks tot de operatie, welke strategisch het meest werkzaam was. Hierdoor ontrukte zij Roemenië het ini tiatief. Voor dit, ondanks alle risico, vasthouden aan hetgeen na rijp beraad als strategisch juist erkend was, verdient zij den hoogsten eerbied. Opnieuw toonde Hindenburg-Ludendorff de karakter eigenschappen te bezitten, welke een waarlijk veldheer moeten sieren. Hiermede eindigen wij onze beschouwingen over het Centrale operatieplan tegen Zevenburgen om thans onze blikken naar N. Bulgarije te richten. Zooals door ons werd aangegeven was Juli 1916 te Plesz besloten, dat Mackensen, na een inleidende operatie tegen de Dobroedsja, den Donau zou overschrijden. Conrad wenschte ook 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 57