rechtstreeks te voldoen aan de behoefte aan artilleriewaarneming, aan verkenningen de rest wordt ingezet om dat uiterste mini mum te beschermen, tegen het gevaar uit de lucht. Hoe dat beschermen plaats heeft, is een ander vraagstuk, maar daarbij kunnen wij èn jagers, èn bommenwerpers gebruiken. En ook kunnen wij die bommenwerpers en jagers gebruiken voor verken ning en artilleriewaarneming zelf. Waarom niet Wat hebben we noodig om een verkennings- of artilleriewaar- nemingsopdracht uit te voeren AntwoordEen betrouwbaar vliegtuig, eventueel een radio-installatie en verder eenige kleinere ingrediënten als een kaart, papier en potlood, een dubbele deci meter en berichtkokers. Aan het vliegtuig verder geen andere eischen te stellen dan dat we daaruit den grond kunnen zien. Dat is alles, en omdat ieder normaal vliegtuig aan die eischen voldoet, is ook ieder vliegtuig voor verkenning en artillerie waarneming bruikbaarook de bommenwerpers en óók de jagers. Mocht men voor sommige gevallen eischen stellen aan plafond en snelheid, dan doen bommenwerpers en jagers voor andere vliegtuigen weinig of niet onder. Slechts voor fotografische op drachten komt de jager misschien niet in aanmerking, wanneer men niet over automatische camera's beschikt. Overigens hangt de uitslag van een verkennings- of artillerie- waarnemingsopdracht uitsluitend af van de vakkennis van het personeel, dus van persoonlijke bekwaamheid van een scherp en goed geoefend oog, routine in het lezen van de kaart in het herkennen van afstanden in het terrein en in het toepassen van de code-berichtgeving. Of de waarnemer nu waarneemt uit een sportvliegtuig, een verkeersvliegtuig, een bommenwerper, een jager of een z. g. verkenningsvliegtuig doet aan het resultaat practisch niets af Zeker, we zullen een bemanning voor een dergelijke opdracht gaarne een wapen meegeven, een mitrailleur, om zich zoo goed mogelijk te verdedigen, indien de bescherming mocht falen, en haar dan een eerlijke kans te geven. Maar een mitrailleur is geen primaire eisch voor een verkenningsvliegtuig. Evenmin zijn handvuurwapenen een primaire eisch voor het personeel van de Artillerie, en Artillerie zonder handvuurwapenen blij/t Artillerie. Geheel anders dan bij het verkennen enz staat de zaak bij het bommenwerpen en bij het luchtgevecht. Daar is ook het resul taat afhankelijk van bekwaamheiddoch daarnaast speelt het materieel, waarvan men zich bedienen moet, een beduidenden rol. Daarvoor zijn speciale vliegtuigen gewenscht, en ook een spe ciale organisatie. Speciaal voor bommenwerpers hebben we dan niet voldoende aan een organisatie, bestaande uit n vliegtuigen n vliegeniers. Daar komt meer bij kijken, zoowel wat betreft het materieel als het personeel. Bestaat een dergelijke organisatie geheel of grootendeels uit beroepspersoneel, dan kunnen wij haar het uitvoeren van ver- 165

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 62