Ie. bij een uitgesproken offensieve opdracht als aanraking met den vijand is Artillerie bij de voorhoede, b. v. bij de Divisie 1 Afdeeling, bij een detachement 1 batterij. 2e. Als er ook maar eenigszins aanleiding is pantserwagens te verwachten een stuk bij den voortroep, in gevechtscolonne, alleen hoogst noodige munitie, overtollige paarden weg, liefst geladen met G. in ieder geval met horizontaal ge draaid kanon en geplaatsten kijkeropzet B. Vuurregeling en vuuropening. In het A. T. V. lezen we in punt 144 (3): „Tenzij nadrukkelijk anders is bevolen regelt de commandant van een artillerie-onder deel, dat een bepaalde taak heeft te volvoeren, zelfstandig het vuur van zijn onderdeel, de vuuropening daaronder begrepen." Een onderdeel als vorenbedoeld wordt genoemd „een groep", (G. V. Mob. A. punt 27) die kan bestaan uit meerdere afdeelingen tot één batterij. Voor het laatste zie G. V. Mob. A. punt 32 (4). Hieruit volgt dus, dat uitzonderingen daargelaten, deA. G. Cn. bevoegd zijn tot zelfstandige vuuropening en vuurrege ling. Was zulks niet de bedoeling van het A. T. V. dan had bedoeld punt geen zin. Welke kunnen nu de uitzonderingen zijn in punt 144 (3) bedoeld? G. V. Mob. A. punt 55(5) geeft daarvan een voorbeeld in de verdediging. De A. A. C. kan namelijk laten inschieten op punten in het voorterrein. Zulks is logisch, want hij weet (en niet altijd een A. G. C.) of en waar eigen troepen zich in het voorterrein bevinden. Bij den aanval zal een voorbehoud worden gemaakt als ver rassing wordt beoogd, doch zulks moet dan uitdrukkelijk in het aanvalsbevel worden gelast. Onder vuuropening moet worden verstaande eerste vuuropening. Het afgeven van een volgend vuur is geen vuur opening meer, maar behoort tot de vuurregeling. Het kan van nut zijn hier even precies aan te geven wat men verstaat onder vuurregeling. Vuurregeling is een begrip, dat we vooral niet moeten verwarren met vuurleiding. Vuurleiding is de technische uitvoering van een vuur. We vinden het begrip omschreven in punt 32 G. V. Mob. A. De vuurleiding omvat de keuze der inschietmethode, de nauw keurigheid van het inschieten, keuze projectiel, vuursnelheid. De vuurleider is de batterijcommandant. Somtijds zullen hem beve len of aanwijzingen zijn verstrekt door den Afd. C. waarmee de B. C. rekening moet houden. Hem kan opgegeven worden inschietpunt, hulpdoel, (b. v. als meerdere batterijen op een doel schieten) onder sommige omstandigheden ook beschikbare tijd Bij vredesoefeningen niet o.a. voor materieel sparen. 173

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 70