5 minuten tempo 4. 50 M. verleggen 1 min. t. 4. het laatste 4 X herhalen. Dit kost voor een afdeeling 9 X 70 630 schoten, in Divisie- verband met 8 batterijen 1680 schoten, maar wanneer de infan terie van de haar geboden gelegenheid gebruik heeft leeren maken, is het de inzet waard. Het doel van mijn betoog is slechts er op te wijzen, dat wij de omstandigheden te voien kunnende overzien, dit vuur te voren geheel klaar kunnen maken en de A. G, C. slechts te commandee- ren heeft „vuur A. melden indien gereed" en daarna „vuren" waarna het program achter elkaar wordt afgewerkt. Om aan de bezwaren van telefoonstoringen tegemoet te ko men is het zeer gewenscht het vuur niet op aanvraag te doen plaats hebben, maar op tijd, en daar ook de infanterie daarmee bekend moet zijn, dus in het aanvalsbevel te doen opnemen. „De aanval zal van 9 tot 9.30 door artillerievuur worden ge steund" Maar hoe weet de commandant te voren dat uur? Wel, daar past men in Europa een eenvoudige methode op toe. De inf. C. wenscht het aanvalsbevel te schrijven nog voor dat de troepen zich hebben gereedgesteld en noemt het uur van den aanval daarin U. Direct nadat de gereedstelling is tot stand gekomen heeft hij alleen nog maar uit te geven U 9 uur. Het lijkt misschien voor ons wat grootscheepsch, maar is toch zeer eenvoudig. Indien het ook maar eenigszins mogelijk is, zal men hierin nog verder gaan en ook te voren vastleggen het uur U n waarop het vuur op het volgend object los barst. Ook dit vuur is van te voren op dezelfde wijze geheel voorbereid. Ik ben niet ongevoelig voor de bezwaren. Het volgend object kan wel niet of zwak bezet en het artillerievuur dus onnoodig zijn, terwijl de infanterie bovendien moet wachten. Dat is dan een misrekening, neerkomende op een vergooien van munitie en enkele minuten oponthoud, maar daar staat tegenover, dat in het tegengestelde geval, eerst weer vuur B. moet worden aangevraagd en of dat wel zoo snel lukt bij het voortschrijden van den aan val is de vraag. Dan stagneert de aanval, en verschaft men de tegenpartij tijd tot tegenmaatregelen, dan wordt de kans op succes gering. Alleen de onstuimig doorgezette aanval, die nergens op hoeft te wachten geeft de beoogde verrassing en dus ook alleen succes. Hoe men ook te werk gaat, hetzij op tijd, hetzij op aanvraag, (bij de laatste is altijd een tweevoudige verbindingswijze nood zakelijk b.v telefoon- en seingemeenschap of telefoon en licht signalen) kunnen we veilig in het midden laten, want de om standigheden doen er veel aan af. Beide methoden behooren te 178 Uit den aard der zaak is de munitie-inzet op zoo een tweede object direct na het slagen van den aanval op het eerste veel geringer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75