waarvan de eerste nog weer kunnen worden uitgevoerd 1. met het dek door dwarsregels direkt op de kabels rustende, 2. met het dek rustende op schragen, welke op de kabels ge plaatst worden. Het type Al is, evenals C, een zuivere pionierbrug, de typen A2 en B worden zoowel als pionierbrug, dus met tijdelijke materialen, als in half-duurzamen en duurzamen bouwtrant uit gevoerd met gebruikmaking van houten of ijzeren jukken en bo venbouw. De keuze van de ophangpunten hangt af van verschillende omstandigheden a. hoogte en gesteldheid der oevers, b. hoogste bandjirstanden, c. toe te laten doorhang der kabels. Aangezien de brug minstens 0,75 m. vrij van den hoogsten bandjirstand moet blijven, zal men bij betrekkelijk lage oevers steeds aangewezen zijn op een brug met hooge ophangpunten, waarbij het dek aan de kabels komt te hangen, terwijl het bij hooge oevers vaak mogelijk zal wezen om lage ophangpunten toe te passen. Deze laatste constructie heeft het voordeel, dat men geen jukken noodig heeft waar de kabels hoog boven den grond overheen loopen, zoodat dus arbeid en kosten bespaard worden, terwijl bovendien de stabiliteit van deze bruggen in zijdelingsche richting beter is. De kabeldoorhang, die naar omstandigheden 1/10 1/15 van de overspanning mag bedragen, is in zooverre maatgevend, dat bij grooter doorhang de optredende spanningen belangrijk lager zijn dan bij kabels met minder doorhang, wat weer invloed heeft op de vereischte sterkte en dus op de kosten der kabels. Daar tegenover staat weer, dat een strak gespannen kabel de zijde lingsche schommelingen vermindert. Waar mogelijk zal men bij den bouw eener hangbrug trachten gebruik te maken van twee enkelvoudige kabels, omdat daar door het werk belangrijk vereenvoudigd wordtis men toch noodgedwongen aangewezen op het gebruik van meerdere zwak kere kabels, dan wordt het zeer moeilijk ze in eiken groep en deze onderling zoodanig te spannen dat ze volkomen gelijk belast worden, terwijl men al mocht dit lukken nog geen enkelen waarborg heeft, dat de kabels op den duur niet ongelijk zullen rekken, waardoor het evenwicht van de brug op bedenke lijke wijze verstoord kan worden. Van de pionierhangbruggen zal ik een beknopte beschrijving laten volgen om eenig inzicht in de constructie te geven, als voorlooper op de permanente hangbruggen. De gebruikelijke TIJDELIJKE HANGBRUGGEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 78