materialen zijn voor deze bruggen rondhout "(soms voor de jukken bezaagd hout indien toevallig beschikbaar) en bamboe, welke nagenoeg overal in voldoende mate gevonden kunnen worden kabels en ijzerdraad of talidoeg zullen uiteraard i. 't. a. moeten worden meegevoerd. T ype AI (lage ophangpunten, dek op de kabels). Bij dit brugtype worden om de 1 a 2 m op de kabels dwars liggers bevestigd en daaroverheen langsliggers, voor welke laatste men de grootst verkrijgbare lengten neemt om de vertikale schommelingen eenigszins te ontgaan. Over de langsliggers komt dan het dek van sesak of planken (fig 1.) Past men een houten dek toe, dan kunnen de planken direkt op de kabels gelegd en met sluitribben daaraan bevestigd wordende dwarsliggers worden in dat geval onder de kabels gebonden en dienen dan uitsluitend om deze op afstand te houden. Op een afstand van 1/3 der overspanning worden links en rechts trekkabels bevestigd aan de dwarsliggerszij kruisen elkaar onder de brug en dienen om de horizontale bewegingen te verminderen. Als leuningen doen dienst dunne staaldraadka beltjes, welke met ijzerdraad aan de dwarsliggers verbonden ^worden. Om te steile dekhelling te voorkomen, kan men de landhoofden lager leggen dan de kabelophangpunten, waardoor de helling nabij voor- en achtereinde van de brug teruggebracht kan wor den tot 1:6 (fig. I). Deze brug wordt i.'t. a. slechts toegepast als loopbrug voor infanterie. Door echter de kabels op een stevigen, breeden piket, met den kop op eenige hoogte boven den grond, op te leggen, kan men de geheele brug omhoogbrengen en dienstbaar maken aan den overgang van voertuigen (fig. 2). Type A2 (lage ophangpunten, schragen op de kabels). Bij dit brugtype kan men tweebeenige en vierbeenige schragen toepassen, waarvan de laatste het voordeel hebben beneden tegen elkaar te kunnen steunen (fig. 3), terwijl de eerste onderling geschoord moeten worden om afglijden naar het midden toe te voorkomen (fig. 4). Bij bamboeschragen rusten de beenen, welke daartoe van een gleuf in het ondereinde zijn voorzien, op de kabels (fig. 5) bij houten schragen de onderbalken, welke c. q. ook van (een) inkeping(en) voorzien worden bij de laatste kan echter ook dezelfde constructie als bij bamboeschragen worden toegepast. Type B (hooge ophangpunten). De kabels rusten hier op jukken, die kunnen worden samen gesteld uit bamboe (fig. 6), rondhout of vierkant hout en zoo- 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 79