13. CUMULATIE VAN KRIJGSTUCHTELIJKE STRAFFEN. (in antwoord op een binnengekomen vraag.) Een onzer lezers stelde ons de volgende vraag Een militair heeft bij den dienst gemankeerd. Dadelijk na terugkomst wordt hij opgenomen in het zieken- verblijf. Den dag na ontslag hieruit houdt de Compagnies- Commandant wapen inspectie en merkt dat het geweer van be doeld militair beroest is. Op het uur v/h rapport wordt deze gestraft le. metdagen arrest wegens mankeeren. 2e. methet beroeste geweer. Mag dit? Of moet die militair èèn straf hebben met èèn mu tatie waarin beide redenen zijn vermeld. Voor zoover mij bekend, werd steeds het laatste gedaan. Echter, waar staat dit voorgeschreven Nopens cumulatie van krijgstuchtelijke straffen zijn geen voor schriften gegeven. De afdoening zooals in het onderwerpelijk geval heeft plaats gehad kan derhalve niet als onjuist worden aangemerkt. Niettemin wordt een dergelijke afdoening in het algemeen niet gewenscht geacht. In het thans nog bij de K. M. A. in gebruik zijnd leerboek voor militair straf- en tuchtrecht (uitgave 1919 deel II blz. 76) wordt ter zake dan ook opgemerkt „Ingeval van samenloop van tuchtvergrijpen wordt aan den „militair slechts ééne krijgstuchtelijke straf opgelegd. „Hoewel niet steunend op eenig bepaald voorschrift, wordt in „de praktijk steeds aldus gehandeld, teneinde eene cumulatie van „straffen te voorkomen, waardoor de bestraffing anders zeer licht „een voor een tuchtmaatregel te groote zwaarte en duur zou „verkrijgen de in het R. v. K. opgenoemde straffen bevatten eene „keuze, naar soort en mate, ruim genoeg om cumulatie van straf fen onnoodig te doen zijn." 189 Hierbij zouden vragen zijn te stellen als hoelang is het geweer op de rustkamer ingenomen?; was de man nog aansprakelijk voor het beroeste geweer

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 86