Schr. verwerpt ten eenenmale het in deelen (draaglasten) vervoeren van het geschut op het gevechtsveld door de bediening. Het volgend nummer brengt het slot van het artikel. Coast Artillery Journal. No. 4. October 1930. „Professionalnotes. Back rest for anti-aircraft machine gun", kapitein LE. Spencer. Deze rugsteun bestaat uit een licht gebogen stang, bekleed met leer of rubber". Den schutter werd geleerd de stang onder den rechterarm te nemen en met zijn rug aansluiting te nemen tegen de gebogen stang, juist onder de schouderbladen". „Deze inrich ting stelde den schutter in staat den mitrailleur te richten, zoowel wat hoogte- als wat breedte richting betreft, door beweging van het bovenlichaam en "het bleek dat door krachtig steunen de trilling belangrijk werd verminderd en de handen geheel vrij waren voor de behandeling van den mitrailleur". Foto's verduidelijken den tekst. Luchtstrijdkrachten. Mil. Wochenblatt. No 15. October 1930. Die Tsechoslowakischen Luftmanöver 1930 Geeft een overzicht van de eerste groote luchtmanoeuvres in genoemden staat gehouden, waaraan deelnamen 200 vliegtuigen benevens o.a. luchtafweerartillerie (totaal 4 afdeelingen van 3 batterijen en 1 afdeeling van 2 batterijen), luchtafweermitrailleurs (totaal 4 gemotoriseerde compagnieën). De aandacht wordt gevestigd op de medewerking aan deze manoeuvres van zeer vele civiele diensten en vereenigingen. Mil. Wochenblatt. No. 16. October 1930. „Die englischen Luftmanöver 1930". „Het jachtvliegtuig eigent zich in 't bijzonder voor den aanval op luchthavens en daarmede voor bestrijding der vijandelijke bombardement ondernemingen „an ihrer Quelle"het zware bombardementstoestel daaren tegen eigent zich voor den aanval op die doelen, welke het jachtvliegtuig aan den anderen kant beschermen moet. Het jachtvliegtuig kan daarom het kwaad der vijandelijke aanvallen „an der Wiirzel" bestrijden. Zijn bewapening is voldoende voor de vernieling van vij. zware bombardementstoestellen op den grond en hunne luchthavens. Overigens kunnen de vij. bombardements toestellen na het verlaten van hun luchthaven in de lucht worden aangevallen. Daarentegen is het niet in staat weerstandbiedende gronddoelen te bescha digen." „So stellt sich das fagdflugzeug als ein ausgesprochenes Abwehrinstrument dar, und seine hervorragende Eignung für die Durchfiihrung von Tiefangriffen zwingen zu einer Revision der etwas voreiligen Behauptung, dasz das Flug- zeug überhaupt keine Eignung für Abwehrverwendung besitze. Richtig verwende- te Jagdeinheiten können die feindlichen Bombenunternehmungen sowohl an ihrer Quelle wie in der Luft unterbinden. Das Jagdflugzeug ist eine machtige Abwehr- waffe im weitesten Sinne des Wortes". Deze uitspraak van den majoor Stewart wordt door den schr. bestreden, die vindt dat de werkelijke gevechts- waarde van het jachtvliegtuig ongetwijfeld wordt overdreven. „Juist deze Engelsche luchtmanoeuvres hebben bewezen dat de afweer door de jacht- vliegtuigafdeelingen meestal te laat kwam en ook door andere oorzaken steeds een beperkte uitwerking gehad heeft". The Army Quarterly. No. 1. October 1930. The Air Exercices 193Ö", majoor O. Stewart„Het voornaamste is wel na te gaan of de manoeuvres steun geven hetzij aan de „all fighter"-theorie der luchtverdediging, dan wel aan de „all-bomber"-theorie. Het is duidelijk dat geen verantwoordelijke persoon een luchtmacht zou voorstaan, welke voor een oogenblik zou bestaan alleen uit „fighters" dan wel alleen uit „bombers". Maar een groote over macht van „fighters" werd verondersteld bij de eene partij en een groote overmacht van „bombers" bij de andere. Er is wel beweerd dat het werk van de „day-bombers" gedurende de manoeuvres de noodzakelijkheid heeft aangetoond van de wederinvoering van de „two-seater-fighter". Niets is minder waar. De „two-seater-fighter" is oneconomisch. Hij beteekent 196

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 93