202 gemakkelijk in brand werden geschoten, te kwetsbaar waren en bijna blind. Hij had er aan kunnen toevoegen dat ze te langzaam waren en datr wanneer ze het moesten stellen zonder het groote voordeel der verrassing, ze genoodzaakt werden den strijd alleen te aanvaarden wanneer de krachten der infanterie uitgeput waren". VJclSUUI lUg. Orgaan van de Vereeniging Officieren Ned. Landmacht. No. 12.1930. Onredelijk Pacifisme", A. J. Maas. Het in dit nummer behandelde is ver deeld in „I. De lucht-en gasoorlog als argument voor nationale weerloosheid en II Het oordeel van den onbeperkten lucht- en gasoorlog uit een militair, politiek, volkenrechtelijk en zedelijk standpunt". Onder II lezen we _o.a.: De voorgaande beschouwingen mogen strekken, om de overtuiging te vestigen, dat het gebruik van luchtstrijdkrachten, al of met in combinatie met het gaswapen, tegen de weerlooze burgerbevolking met het volste recht een zeer ernstigen militairstrategischen misslag kan worden genoemd en mitsdien uit een militair oogpunt veroordeeld moet worden". Revue d'artillerie. No. 3. September 1930. „Protection ccnitreles gaz". Een bespreking van het artikel „Zum Kampfgasproblemvan Dr. li. Buscher in Heerestechnik No. 3 van 1930, waarvoor wordt verwezen naar I.M 1. 1930 No. 6, blz. 613. Bulletin beige des sciences militaires. No. 4. Octo ber 1930 „L'ozone", reserve-majoor Colle. Na een uitvoerige bespreking van ozon als kiemdoodend middel, toegepast voor zuivering van water, benevens van een „schéma de stérélisateur" en daarop betrekking hebbende gegevens wordt de toepassing behandeld van het zuiveren van de lucht in lokalen, waarin vele menschen tezamen moeten zijn. Ten slotte lezen we onder: „Son emploi dans la protection contre les gaz de guerre"„De noodzakelijkheid om de burgerbevolking en het leger te- beschermen tegen bommen en gifgassen leiden tot het construeeren ot gebruiken van groote collectieve schuilplaatsen, waar de lucht voor de verver- sching zal worden gefiltreerd. Deze „filtres anti-gaz chimiques" zullen de hoe veelheid lucht beperken. Daaruit volgt dat de atmosfeer in die lokalen snel bedorven zal zijn door „les poisons pulmonaires et les miasmes de la respiration Het gebruik van ozon wijst zich hier vanzelf. „II exige en effet un minimum de renouvellement d'air en régénérant automatiquement celui-ci sans laisser de traces nuisibles de sa combustion; il pourra di minuer l'importance uesiil- tres chimiques d'aération" Organisatie. Mil Wochenblatt. No. 18. November 1930. Eiribeweglicher Verband Jiir die Infanterie-Division „Twee vragen dringen zich op. Ten eerste: „kan de divisieveikenningsafdeeling haar verkenningstaak dus zonder strijd volbrengen en eigent zij zich werkelijk daarvoor en ten tweede„Bedarf die Division ein kampfkraftiges, bewegliehen Verbandes? „Het „gevecht met de vq.cava lerie is daarom in beginsel „anzustreben". Ook nadat de vij. cavalerie geslagen is blijft het gevecht het beste middel voor de verdere Verkenning Deze beginselen (door F. u.O. aangegeven voor de „Fernaufklarung durch Heereskavallerie") gelden naar schr.'s inzicht in gelijke, zoo met m sterkere mate voor de „Nahaufkliirung". Daarom wil hij de troepencavalerie zien uit gerust met zware wapens en artillerie. De tweede vraag beantwoordt schr. bevestigend omdat de divisie-comman dant een aldeeling moet hebben die belangrijke, vèr vooruitgelegen terreinpunten in bezit kan nemen, omdat hij zich klaarheid wil verschaffen door het gevecht der div.-verkenningsafd. Daarom denkt hij zich die afdeeling samengesteld uit een bereden afdeeling (staf, verbindings-afd., 3 escadrons elk met 2 zware mitrs.) en een afdeeling bestaande uit staf, verbindings-afd., 2 a 3 wielrijder- compagnieën, een mitr.-afd. van 6 zware mitrs., 1 batterij a 2 secnes en pantserauto-afd. van 2 a 3 secties.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 99