de verzetspartij te verkrijgen; op de tegenpartij maakt zulks den indruk, dat de kompeni niet bang voor haar is. Bij den marsch naar Watesbeloeng wordt indiende begroeid heid van het terrein hiertoe aanleiding geeft het terrein bezijden den opmarschweg door één of meer K. brigs doorzocht om gevrij waard te zijn voor onverhoedsche aanvallen met het blanke wapen e. z. g. klewangaanvallen. Bij aankomst te Watesbeloeng blijkt dat het kamponghoofd en een gedeelte der kampongbevolking niet zijn weggevlucht en nog in de kampong verblijven. Van den Wedana van Toempang heeft de Colonnect vernomen, dat dit kamponghoofd een gunstig tijdstip bijv. na een door de kompeni geleden echec afwacht, om zich met zijne volgelingen bij de verzetspartij aan te sluiten! De afwezigheid van vrouwen wekt het vermoeden, dat er iets op til is. Men zij dus èn voor hetkp. hoofd èn voor de aanwe zige mannen in de kpg. dubbel op zijn hoede. Een groep gunstig gelegen woningen worden door den Colonnect. aangewezen om den troep onder te brengen, nadat deze wonin gen behoorlijk zijn doorzocht. Ook wordt nagegaan of aan het betrekken dezer woningen geen gevaren zijn verbonden, doordat zij bijv. op instorten staan. Rondom het nieuwe bivak moet een vrije strook van minstens 50 M. zijn, terwijl de nabijheid van een rivier zeer gewenscht is. Het bivak betrekken moet onder dekking plaats hebbenook hierbij vervullen de K M 's een voorname rol. Daarop worden gecommandeerd een wacht en een piket. Het piket is steeds gekleed en is bestemd om dadelijk te kunnen uitrukken. Vervolgens wordt om het bivak voorloopig een bamboepagger gemaakt van ongeveer 2 M. hoogte, welke vervangen zal moeten worden door een draadversperring; tevens wordt een verlich tingsplan voor den nacht ontworpen en de noodige verlichtings middelen ter beschikking van den lampenist gesteld. Van de pagger mogen de latten niet zoo dicht boven elkaar worden aangebracht, dat het uitzicht der posten zou worden bemoeilijkt. Indien voor een behoorlijke verlichting niet voldoende kaarslan taarns aanwezig zijn, worden lichtpunten gefabriceerd bestaande uit een flesch petroleum, waarop een blikken tuit en een stuk ineengedraaid katoen als lampekatoen. De lichtpunten der buiten verlichting zullen op 1 M. afstand buiten de pagger staan en van de achterzijde de zijde van het bivak bedektzijn met een stuk bhk of pisangblad om de pagger in de schaduw te hebben en het licht vooruit te doen werpen. De navolgende consignes worden uitgegeven 1. Alarmplaatsen bij een algemeenen aanval; alleen op last van den Tr. ct in te nemen. 218

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 12