van de mogelijkheid om het daarvoor bestemde geschut doeltref fend op te stellen en de waarneming van het vuur te verzekeren." Q. V. Mob. A. 48 (1) zegt hetzelfde. En terecht. Zien is tegenover doelen in beweging alles, en wel direct door de vuurleiders. Van vliegtuigen hebben we i. c. al bitter weinig te verwachten, want de verspreide doelen nemen ze niet of zelden waar en colonnes bevinden zich op de in aanmerking komende afstanden niet meer in het open terrein. De eenige manier om de kleine doelen afbreuk te doen is het volgen met vuur, het jachtschot, en altijd batterijsgewijze nooit in concentraties. Een afdeeling is geen instrument, waarmee men het jachtschot kan afgevendat kan alleen de batterij. Bij concentraties neemt men een terreinstrook onder vuur, waarin de doelen zich bevinden en in het I. M. T. 1930 No. 2 op blz. 136 heb ik al aangetoond, dat daar in onze verhoudingen niet aan te denken valt. Men noemt dergelijke vuren veelal „con centratie vuren" maar het zijn integendeel juist „versnipperings vuren". Het vuur wordt namelijk over een strook versnipperd. Neen, tegen troepen in beweging schiet men geen strooken, maar doelen, en daarvoor is noodig goede waarneming, en goede vuurleiding. Voor verschillende punten in het terrein zijn de vuurgegevens door de B. Cn. uitgerekend om de vuuropening en het inschieten te bekorten. Berekenen door de batterijen zelf heeft hier geen zin, het geeft geen bespoediging; men kan n. 1. voor de batterij vrijwel evengoed de geheele commando reeks geven, die te gelijk met het doorkomen wordt uitgevoerd, als dat de St. Cdt. ze in zijn boekje moet opzoeken en daarna uitvoeren, bovendien worden de St. Cdtn. er door overladen. Een batterij is dan ook zoo een handzaam instrument, dat die voorbereiding niet noodig is. Ten slotte zullen de deelen niet op die punten verschijnen, maar worden ze gegrepen, waar men ze ziet. De B. C. heeft er dan alleen voordeel van om snel de gegevens te taxeeren door vergelijking met een voorbereid punt, de batterij heeft er dan evenwel niets aan. Voorbereiding door de batterijen heeft alleen nut voor geheel voorbereide concentratie vuren. Het best is wellicht een voorbeeld te nemen om het bovenstaande aan te toonen. Ongeveer een brigade heeft zich verzameld in een pagger, breed 75 M. gelegen 50 M. links en 150 M. verder dan voor bereid punt 6 (is door batterij ook voorbereid). BenoodigdeCos. van B. C. Punt 6 (in de batterij vindt men voor punt 6 stand hulpricht punt 1758, terreinhoek 212, afstand 2475 lading No. 2). Batterij 20 meer, Wijder 3, Terreinhoek 2 meer, afstand 125 M. meer. Granaat zonder vertraging snelle werking. Spreiden 2 schoten 50 M. vooruitgaand één maal. Laadt. 229

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 23