reeds is doorschreden, waardoor de uitwerking nihil is. Geeft men de vuren af gedurende 5 minuten tempo 4 dan zou met 1 afdeeling ver nietiging kunnen worden verkregen op een strook van 100 X 150 M. Maar de vijandelijke troepen blijven niet in die strook afwachten tot ze vernietigd zijn, doch hebben in den looppas die strook in maximum 45 seconden verlaten, zoodat we genoodzaakt zijn, een veel grooter strook te bevuren. Van daar de minimale uitwerking, waardoor die vuren in onze verhouding tot versnipperingsvuren worden gestempeld. Zulke vuren kan men met 1 dagvoorraad 16 keer afgeven, zoodat het ook overweging kan verdienen ze maar als storende vuren uit te voeren telkens met 1 batterij om den vijand tot oponthoud te dwingen en de massa van de projectielen te bewaren voor de vuren op korten afstand, die dan tenminste uit voorste lijn waar neembaar zijn. De voordeeligste wijze van werken is nog vuur met vliegtuigwaarneming, al werd boven ook reeds opgemerkt dat er weinig van te verwachten viel. Eisch voor deze vuren is radio ontvanginrichting voor de batterij (niet afdeeling) die met het vliegtuig samenwerkt. De doelen zijn bij uitzondering infanterie, indien ze het namelijk waagt in open terrein in colonne te blijven, doch voornamelijk artillerie, die veelal zal moeten volstaan met afstanden nemen tusschen de onderdeden. Zulk vuur kan succes hebben. Het principe daarbij is, dat de batterij een korte rafale afgeeft op het Co vuren van het vliegtuig, hetwelk daarna opgeeft de ligging van het vuur ten opzichte van het punt, waar de waarnemer den volgenden vuurstoot wenscht te doen vallen. Welke werkwijze overigens wordt toegepast, hangt intusschen geheel af van het gevechtsdoel. Ligt het in de bedoeling den vijand door een tegenaanval te verslaan, dan gebruike men de massa van het artillerievuur om dien tegenaanval te steunen. Het steunen van den tegenaanval heeft op gelijke wijze plaats als besproken onder C. E. Het gebruik der artillerie in kleiner verband. Onder kleiner verband versta men een troepenmacht zwakker dan een Divisie. Ik vermeen deze materie niet beter te kunnen behandelen dan volgens een eenvoudig voorbeeld, ontleend aan een manoeuvre, waarbij de verschillende kwestie's, die een andere beschouwing behoeven, van zelf ter sprake komen. Een blauw detachement bestaande uit een regiment infanterie met hulpwapens, w. o. 1 Afdeeling Berg-artillerie, heeftopdracht van B. naar M. te marcheeren teneinde deze laatste plaats te bezetten. Den vorigen dag is het detachement in gevecht geweest met vooruitgeschoven roode troepen en heeft deze in W. richting teruggedreven, 's Nachts legerde het detachement in de kampongs 232

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26