langs den marschweg van kg. N. tot en met kg. W. en met het aanbreken van den dag zal het den marsch naar M voortzetten. Schaal 1 50.000. M <- Hoe is nu het gebruik van de artillerie bij dezen marsch, waarbij gevechtsaanraking met de teruggetrokken, doch mogelijk versterkte, vijandelijke troepen ieder moment wederom kan wor den verwacht? Vanaf het oogenblik dat de vijand terugtrok en blauw zich nog met de voorste troepen in gevechtsformatie voorwaarts begaf, kon ieder oogenblik artillerie steun noodig zijn. Het is noodig daartoe ten allen tijde gereed te zijn. De artillerie moet dus op het moment dat haar steun wordt ingeroepen in bewakingsstelling staan (Q. V. Mob. A. punt 15) en dat is alleen mogelijk bij een échelonsgewijze inzet, sprongsgewijze over elkaar grijpend. Dit optreden, al is dit niets nieuws, wordt o. a. aangegeven in W. J. 1929 blz. 92; zelfs in grooter verband zal meermalen met batterijéchelons gewerkt moeten worden ge lijk daar wordt aangegeven. Rest nu slechts de vraag, moet met 2 of met 3 échelons worden gewerkt, dus 1 échelon van twee batterijen en één van één batterij of wel met 3 échelons van 1 batterij In Europa werkt men veelal met twee échelons. In Indië gaat evenwel i. v. m. de terreingesteldheid het verband met de inf. eerder verloren. Wanneer men bovendien slechts over artillerie met geringe marschsnelheid beschikt, spreekt er alles voor om met 3 échelons te werken, om ten minste altijd met 1 batterij gereed te staan. Voor de grootte van de sprongen geeft W. J. 1929 blz. 93 aan 2'/2 K. M. Een andere gangbare aanname voor lichte artillerie is '/s van de dracht dus 11/2 K. M Natuurlijk hangt alles af van het terrein De toestand wordt dus zoo: 1 batterij in stelling, 1 batterij bereid om in stelling te komen, 1 batterij aan het opbreken, hetgeen aanvangt als No. 1 vuurbereid is. Zoo stond bij het eindigen van het gevecht op den vorigen dag 1 batterij in stelling bij N welke batterij bij het aanbreken van den dag weer vuurbereid moest zijn. Een andere batterij moest zoo spoedig mogelijk na het aanbreken van den dag stelling- name voorbereiden in Westrand kg. W. Zuid van den marschweg, uit welken rand ook de infanterie met het aanbreken van den 233 I O 156 xi

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 27