bereiken van bovengenoemde lijn bestond tusschen I en II Leger een gat van 45 K.M. Het IV Leger (3, later 4 I. D1 C. D) onder generaal Presan, marcheerde met 3 Divn. in voorste lijn en de cav. Div. ter verbinding met het II Leger, in breed front in W. richting op en bereikte de lijn Slatina-Szekely Udvarhely. Het leger had toen het boven Altdal doorschreden en stond midden in het woeste, weinig begaanbare, Oörgeny gebergte. Uit het binnenland werd een vierde Div. aangevoerd. Alles bijeen nemende wendden dus 17 I. D. en 2 C. D. hun schreden naar het Noorden. Aan den Donau bevonden zich nog 3 Divn., waarvan 2 over een breed front verdeeld en 1 Z. van Boekarest, terwijl 3 divisiën in het Z. van de Dobroedsja verspreid waren opgesteld. In het N. van dit gebied naderden 2 Russische I. D. en 1 C. D. Vergelijken wij dit beeld met dat der Concentratie, dan blijkt hoe een aanmerkelijke krachtsverschuiving naar het N. heeft plaats gehad, zonder dat de toestand in het Z. eenigszins meer geconsolideerd was. Blijkbaar rekende de Roemeensche leger leiding daartoe op de tijdige aankomst der Russische hulpkrachten. Op dit oogenblik, 8-9-'16, stokte de beweging over het geheele Zevenburgsche front, tengevolge van den later te bespreken stoot, welke Mackensen Roemenië in den rug toebracht, door de Dobroedsja binnen te rukken. De Roemeensche legerleiding wendde zich in haar nood tot het Fransche opperbevel, dat als raad gaf „Den toestand in de Dobroedsja consolideeren, door zoo snel mogelijk een voldoend aantal betrouwbare eenheden op den rechter Donau oever te verzamelenhet offensief in Zevenburgen daartoe vertragen, tot dat het evenwicht in het Z. hersteld is". Naar aanleiding hiervan onttrok het Roemeensche leger 7 divisiën (5 actieve I.D., 2 Landstorm I.D.) aan de Zevenburgsche strijdkrachten en wierp deze naar het Z. 2). De hoofdoperatie werd hierdoor dus aanmerkelijk verzwakt, terwijl de aan- en afvoer gedesorganiseerd raakte. Na deze hergroepeering was midden Sept. de toestand waarin de Roemeensche legers in Zevenburgen tijdelijk tot het defensief overgingen als volgt 3) Het IV en II Leger (te samen 6 I. D. 1 C. D.) in een 150 K.M. breed front, met alle divisiën in voorste lijn. Geheel los daarvan het I L e g e r (4 I. D.) in 3 gescheiden groepen Alt groep, Jiu groep, Orsowa groep) met eveneens 208 Weergegeven volgens Bujac „La campagne de Sept. Oct. 1916 en Tran- sylvany" „Bulletin Beige des Sciences militaires". 2) Zie Schets 5. 3) Zie Schets 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 2