Derde reden, omdat de telefoonverbindingen tijd kosten. Wach ten tot die gereed waren zou ten gevolge hebben gehad, dat men belangrijke successen prijs had moeten geven. Vierde reden, de steunverleenlng als door v. Cochenhausen aangegeven is soepel en snel. Moet men in grooter verband met een afdeeling twee vóór bataljons steunen dan zal als regel de A. B. niet de vuurkracht verdeelen, maar de afdeeling aanwijzen als steun van het bataljon met de voornaamste taak het andere wordt daarmee op indirecte wijze gesteund. Zoo zouden ook hier de beide batterijen, die direct konden steunen, kunnen zijn vereenigd tot een groep tot steun van een der beide bataljons. Maar zooals boven reeds betoogd, stuit zulks op technische bezwaren in de commandovoering. En vooral het aanwijzen van elke batterij tot steun van een bataljon is hier zoo eenvoudig, omdat de C. Pn. van bataljons-en balterijcommandanten uit den aard samenvielen wat een bijzonder voordeel is. Nooit mag men bovendien een gecompliceerde oplossing nemen, als er een eenvoudige oplossing is, die ook voldoet i. c. nog beter zelfs. Concludeerend is hier de beste oplossing. 1. Noordelijkste batterij van kg. W. Ie taak: steun rechter ba taljon. 2. Zuidelijkste batterij van kg. W. Ie taak steun linker bataljon. 3. Batterij bij N. Deelnemen aan vuurconcentraties op last Afd. C. Toen eenigen tijd later het telefoonnet gereed was enintusschen het plan was opgevat met het reserve bataljon een stoot op 's vijands flank te doen, ontvingen de le en 2e batterij de 2e taak Steun aanval reserve bataljon in een aangegeven strook, le taak blijft behouden. Waarom dit laatste Omdat het nog lang kon duren, eer de aanval van de reserve zich teekent en in dien tijd die batterijen zich nog nuttig konden maken. Dat dan de vuren op last van den Afd. Cdt. voorgaan, spreekt voor zich; ik oordeel het in den regel nuttig, zulks toch nog even aan te geven. Daarna werd een schema van voorbereide vuren in de hoofd- aanvalsstrook samen gesteld, aan den det. Cdt. ter goedkeuring voorgelegd, voorts aan den berichtofficier van het hoofdaanvals bataljon meegegeven. ad. c. De bevelsverhouding. Had men nu de steunende batterijen onder de bevelen van de Cn. der beide voorbataljons moeten stellen Antwoord. In dit geval, neen. In de eerste plaats niet, omdat het niet noodzakelijk is. (G. V. Mob. A. punt 38 (1) Onder de bevelen van den Afd. C. konden ze hun taak even goed volbrengen. Voorts was het te voorzien, dat bij hevigen 236

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 30