Het eenzitsjachtvliegtuig dat in het buitenland wordt gebezigd voor objectverdediging, is ook gekozen voor de verdediging van T. en B. Dit vliegtuig is geschikt voor den afweer van aanvallen van bom- en slagvliegtuigen, en het beletten van verkenningen, mits voorzien wordt in een goedwerkenden luchtwaarschuwings- dienst. Het optreden van bom- en slagvliegtuigen draagt veelal een verrassend karakter, gepaard aan een geringen duur der actie, zoodat een snel optreden der verdedigende jagers gegaran deerd moet zijn, op straffe van nutteloosheid. Nu moet men in de practijk ermede rekenen, dat vanaf het tijdstip dat een melding betreffende een vijandelijken aanval binnenkomt, tot het oogenblik waarop de jager-afdeeling zich gevechtsklaar hetgeen in zich sluit op gevechtshoogte in de lucht bevindt, minstens een kwartier verstrijkt. Nu zijn er twee oplossingen mogelijk om zorg te dragen dat wij den vijand in de lucht steeds gevechts klaar kunnen opvangen. De eerste bestaat uit de instelling van een luchtwaarschuwings- dienst. De moeilijkheden uit hoofde van de ligging van T. en B. aan de organisatie daarvan verbonden zijn groot en vele, zoo al niet onoverkomelijk. Immers zijn de vijandelijke vliegtuigen geens zins gebonden aan het zeefront voor de uitvoering hunner taak, zij kunnen nadat het moederschip een gunstige ligging heeft ingenomen, hun doel even goed naderen met een omweg over land en het dan uit een willekeurig te kiezen richting aanvlie gen. Dit landinwaartsch vliegen kan reeds op een afstand van b. v. 150 KM. noord of zuid van het aanvalsdoel geschieden. Voor Tarakan als eiland geldt dit iets minder sterk als voor Balikpapan. Het vliegen op geringe hoogte, dan wel het gebruik maken van de in de vochtige klimaten van onzen Archipel zoo veelvuldig op bepaalde uren van den dag voorkomende cumuli als gezichtsdekking, verschaffen daarbij den vijand een flinke mate van beveiliging tegen te vroegtijdige ontdekking. Twijfelt men alzoo aan onze hiervoor uitgesproken verwachting, dat een ernstig bombardement van T. en B. niet is te vreezen, dan zal men ertoe moeten besluiten een waarschuwingsketen te organiseeren van luister- en uitkijkposten, voorzien van de be- noodigde seinmiddelen, zich uitstrekkende niet slechts op zee waar de marine deze taak kan vervullen, doch ook langs de kust ruim 100 K M. noord en evenveel zuid van het object. En dan laten we aanvulling dezer keten, door in het binnenland opgestelde posten, nog buiten beschouwing. De daaraan verbonden moeilijk heden behoeven geen nader commentaar. Ziet men om de hiervoor ontvouwde moeilijkheden van een luchtwaarschuwingsdienst af, dan kan men nog een oplossing trachten te vinden door een deel der jagers permanent in de lucht te houden, dus bij toerbeurt b v. een derde der sterkte ter bescherming boven het object te laten vliegen. Bij toepassing van een drie-ploegenstelsel zou dan doorloopend een sectie van 243

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 37