3 a 4 jagers in de lucht kunnen wezen. Hoewel beter dan niets, blijft dit toch maar een povere gevechtskracht, terwijl steeds de kans bestaat dat het rendement der beide andere ploegen nihil zal zijn door te laten inzet. Waar zou deze jager-sectie echter moeten patrouilleeren bij aanwezigheid van een losse laag cumuli tusschen de 600 en 1200 M., er onder of er boven? Dat wordt een gokje. Het betrachten eener dergelijke permanence van 6 u. v.m. tot 6 u. n.m. zal, vooral bij een eenigszins langeren duur van het be staan eener bedreiging van T. en B., zooveel van het personeel en materieel vergen, dat alleen al om de rendementsvermindering en de slijtage te ontgaan, daarvan zal moeten worden afgezien. Resumeerende bevinden wij alzoo dat geen der beide moge lijke oplossingen ter verzekering van den tijdigen inzet der jagers als gunstig kan worden aangemerkt. Waar dus de tijdige inzet der jagers in de gevallen waarvoor zij meer speciaal geschikt kunnen worden geacht, geenszins is verzekerd, daar komt als vanzelf de overweging naar voren of het dan wel de gunstigste oplossing mag heeten T. en B. een bezetting te geven van jagers, dan wel of er kans bestaat dat meer profijt zal zijn te verwachten van een ander type vliegtuig. Het daarvan te trekken nut behoeft niet bepaald gelegen te zijn in een betere vervulling van de aan de jagers toegedachte taak, doch kan evengoed voortvloeien uit de geschiktheid voor de uitvoering van andere belangrijke opdrachten. Men moet vooral niet uit het oog verliezen dat de strijd in de lucht door het kiezen van jagers, een in wezen passief, een ver dedigend karakter zal dragen, daar de jagers bestemd zijn om vij andelijke vliegtuigen af te slaan en, ter wille van de verdedi ging van het object, eng gebonden zullen zijn aan de eigen op stellingen. Ook de mindere geschiktheid van dit sterk gespecia liseerde vliegtuig voor de vervulling van andere gevechtsop drachten brengt dit mee. Laat men de idee der object-verdediging los, en stelt men zich alleen ten doel een hoog rendement te verkrijgen van de toebe deelde luchtstrijdkrachten, dan biedt ontegenzeggelijk een vliegtuig dat zich leent tot een actief optreden, voordeelen boven den jager. Deze voordeelen schuilen behalve in het actieve optreden, ook in het grootere aantal gelegenheden dat zich aanbiedt om den vijand afbreuk te doen. Welke deze gelegenheden voor actief optreden zijn, en welk type vliegtuig geacht kan worden voor de uit voering daarvan het meest geëigend te wezen, zullen wij hier achter nagaan. Als eerste en voornaamste te vervullen actieve en offensieve opdracht, moet vermeld worden het bombardement der vijandelijke schepen. Zoodra een vijandelijke vloot zich in de buurt van T. of B. vertoont, en een onderneming tegen de oliehavens verwacht mag worden, moeten onze aanvallen z. m. daarop worden gericht. 244

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 38