Door een dergelijk offensief optreden, nog voor en aleer de vijand eenigerlei actie tegenover ons heeft kunnen aanvangen, verzekeren wij ons, afgezien van de eventueel te behalen materieele successen, een groot moreel voordeel, dat we ons niet zonder meer mogen laten ontgaan. Als ander voordeel zij genoemd dat de vijand, wegens de kans op ernstige verliezen, gedwongen wordt maat regelen tot afweer te treffen, waardoor zijn opmarsch vertraagd wordt, terwijl onze actie hem reeds vroegtijdig tot voorzichtig heid noopt. Verrassend optreden en gedekte nadering, welke b. v. bereikt kunnen worden óf door zeer laag te naderen over het water óf door hoog te vliegen tusschen of boven wolken, zijn vereischt om 's vijand contra-actie zooveel mogelijk te ontgaan. Voor de uitvoering van dergelijke offensieve bomaanvallen is ongetwijfeld het lichte dag-bomvliegtuig het aangewezen type. We denken hierbij aan de voor dit doel bij de R. A. F. in gebruik zijnde moderne toestellen, zooals de Hawker Hart en de Fairey Fox, welke o m. topsnelheden van plm. 300 K.M. bereiken, en hierin dus zelfs tegen landjagers een goed figuur slaan. Waar scheepsjagers uit hoofde der speciale gebruikseischen op schepen meestal lagere performances te zien geven dan landjagers, kunnen deze bomvliegtuigen in snelheid gelijkwaardig worden geacht aan scheepsjagers, en zelfs superieur aan jagers op drijvers. Als volgende actieve opdracht zij vermeld de slagaanval, ge richt tegen de scheepsdekken van de vij. vloot, wanneer deze zich nog op grooten afstand van T. en B. bevindt. Voor slag- aanvallen kunnen ook jagers gebezigd worden, doch pas wanneer de vijand T. of B. op korteren afstand is genaderd. Het meest geëigende type voor den slagaanval is evenwel een snel twee persoonsvliegtuig, met krachtige wapenwerking naar voren, aan welke eischen door het lichte bomvliegtuig wordt voldaan De eenzitter is tijdens de uitvoering dezer opdracht te kwetsbaar in den rug, in tegenstelling met den twee-zitter waarin de passa gier met den achtermitrailleur den rug dekt. Behalve in de eigenschap om bommen te kunnen werpen, schuilt de mogelijkheid van het lichte bomvliegtuig om actief op te treden in zijn werkingsfeer, welke beduidend grooter is dan van den jager. Hierdoor zou als volgende actieve opdracht nog in aanmerking kunnen komen de verkenning op grooten afstand, indien door onvoorziene omstandigheden daarin niet volledig zou kunnen worden voorzien door de marine, of indien aanvul ling dezer verkenning middels kustpatrouilles gewenscht mocht zijn. De nabij-verkenning en de artillerie-waarneming kunnen ook verricht worden met behulp van jagers, doch ongetwijfeld zal dit werk gemakkelijker en beter kunnen worden uitgevoerd door twee-persoonsvliegtuigen. Ook is een systeem van samenwerking tusschen de zware marine-verkenners (Dorniers) en de lichte landvliegtuigen moge- 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39