afstand een bomlast te vervoeren van minimum 400 K.G., en het bezit voor het individueele gevecht en den slagaanval van een goede vuurkracht naar voren. De defensieve eigenschappen bestaan eveneens uit de hooge snelheid, het bezit eener zeer goede vuurkracht naar achteren voor de gesloten formatie, en een vrij goede vuurkracht naar achteren voor het enkele vliegtuig. Waar de bedrijfskosten van een jager en een licht bomvliegtuig niet noemenswaard verschillen, en de afdeelingssterkte eener af- deeling bomvliegtuigen minder zou kunnen wezen dan die eener afdeeling jagers, daar zou de uitrusting met bomvliegtuigen geen meerdere kosten met zich brengen. Hetgeen er meer benoodigd zou wezen aan personeelsterkte, zou ruimschoots worden ge compenseerd door het geringer benoödigde aantal vliegtuigen. Men zou tegen ons betoog de tegenwerping kunnen maken dat, indien inderdaad het nut en de behoeften aan bomwerpers voor T. en B. in oorlogstijd mochten blijken, het nog mogelijk is in zeer korten tijd door de lucht van Java uit, hiertoe een der daar voorhanden afdeelingen twee-persoons vliegtuigen ter versterking der luchtstrijdkrachten daarheen te dirigeeren. En in derdaad zou de verplaatsing eener afdeeling op deze wijze met enkele voorzieningen zeer wel mogelijk zijn, al blijft de tijdige aankomst dan nog een dubieuze factor. We kunnen hiertegen slechts dit opwerpen, dat wij van harte hopen dat er nimmer een legercommandant gevonden zal wor den, die bereid is van de voor het Java-leger beschikbare zeer beperkte luchtstrijdkrachten, nog een deel, hoe klein dan ook, bij oorlog of oorlogsgevaar beschikbaar te stellen voor de actie op relatief onbeduidende neven-operatie terreinen als T. en B. Het is onder zoodanige kritieke omstandigheden veel te goed mogelijk, dat deze op Java zelf bitter hard noodig zouden blijken. Ten slotte willen wij, ter voorkoming van misverstand, naar voren brengen dat wij, ondanks ons afwijzend standpunt dienaan gaande voor T. en B.ons niettemin rangschikken onder de voor standers van jagers, onder voorbehoud van inzet te juister plaats en wijze Daarmede bedoelen we in het algemeen, dat zij worden ingedeeld daar waar een in hoofdzaak defensieve taak meet worden vervuld, hetzij deze bestaat in het verleenen van bescherming aan eigen vliegtuigen of het tegengaan der vijandelijke verkenning, dan wel in het medewerken in een systeem van plaatselijke luchtverdediging. Zoo achten wij b. v. in verband met dit laat ste, wel degelijk de indeeling van jagers voor de verdediging van Soerabaia noodig. Waar echter zooals op T. en B. een actieve verdediging in de lucht met beperkte middelen mogelijk is, daar is het gebruik van hiertoe geëigende vliegtuigen met offensieve kracht in hooge mate gewenscht. 248

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 42