a. houwen op de rechterzijde: wering met de klewang; nahouw. houwen op de linkerzijde passieve wering met de karabijn en gelijktijdige houw naar buik of hals. b. tegen stekendruk, slag of tegenstelling met de karabijn, waarbij alleen volstaan moet worden met het uit de richting drukken van de punt van het wapen gelijktijdige houw naar ontbloote plaats, zoonoodig met draai rechts. c. tegen gecombineerde aanvallen dekt de karabijn de linker- de klewang de rechterzijde. In principe dus de klewang ten allen tijde sparen voor het offen sief, dat zoo spoedig mogelijk moet worden ingezet. Wat de overige weringen aangaat, het ware o. i. gewenscht, dat deze le. zoo eenvoudig: 2e zoo weinig mogelijk zijn. Alzoo komen bij bewapening met karabijn en klewang in aan merking Wering bovenop-, rechts- en onderop (oude wering onderop kort), bij bewapening met klewangwering hooglinks-, links-, bovenop-, recht en onderop. Alzoo afschaffing van de weringen laaglinks en laagrechts, ge compliceerde weringen, die den onderwijzer slechts maandenlang ophouden en die in een eventueel gevecht niet- dan wel bij uitzondering zullen worden toegepast. Het onderwijs zal er zeer door worden bekort, wat weer ten goede kan komen aan het partijschermen (lees handgemeen). Steken met de klewang facultatief. Er zijn er die vertrouwen hebben in een steek. Wij persoonlijk vinden een steek uiterst gevaarlijk, want niet alleen wordt de afstand er aanmerkelijk door verkort, maar en dat is het gevaarlijkst is een kleine druk voldoende om de steek te doen missen. Ten slotte nog een en ander over het schermen in het algemeen. In beginsel moet het gevechtsschermen een imitatie zijn van de werkelijkheid, alzoo geen mooie schijnbewegingen, met model- passen voor- en achterwaarts, wat we nog maar al te vaak zien. Volstaan kan worden met een enkele wering, gevold door een nahouw, onder alle omstandigheden juist uitgevoerd. Voorbeelden: plotseling van achteren, stilstaande, marcheerende in brigade verband, gedurende het doorzoeken van kampongs en bedekt terrein, bij het binnendringen van 's vijands stelling, na den storm, enz. Schema voor het onderricht I. Aanleeren van de stelling met klewang. Aanleeren van de houwen. Aanleeren van de weringen. Beurtelings weren en houwen van de leerlingen tegenover elkaar, waarbij onmiddellijk de nahouw wordt toegepast. Handgemeen. 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 52