8. DUURZAME HANGBRUGGEN. door P. PROOST. Kapitein der Genie. (met 6 foto's en 6 figuren) Deze bruggen worden in den regel uitgevoerd met ijzeren of houten jukken en bovenbouw, terwijl de verankering der kabels niet meer plaats vindt aan houten ankerbalken, doch aan beton nen ankerblokken of betonnen dan wel ijzeren ankerbalken. De jukken worden in of op betonneuten gefundeerd en de landhoof- den eveneens in meer permanenten trant uitgevoerd, A. De eerste ondervindingen op het gebied van den bouw van permanente hangbruggen door de genietroepen dateeren uit den tijd der Preanger Stellingen, toen in verscheidene militaire wegen hangbruggen zijn gebouwd, waarvan ik er enkele wil noemen a. de brug over de Tji Minjak nabij Boender (31D-281223) in den toegangsweg naar het werk op den Pr. Gagak, een brug met lage ophangpunten en vertikale schragen op 3 kabels links en rechts b. de bruggen over de Tji Sokan en de Tji Kondang, vlak voor de samenvloeiing dezer rivieren (31C-C3), lang resp. 58 en 44 m beide breed 2,5 m van gelijke constructie als de brug sub a. op resp. 6 en 4 kabels aan weerszijden c. de brug over de Tjikatomas (31B-E7), een hangbrug met hooge ophangpunten op houten jukken en dubbele kabels, lang 55 m, waarvan 40 m. eigenlijke hangbrug, en breed 2 m. d. de brug over de Tjimeta (31B-E6), van gelijke constructie, lang 34 m breed 2 m. Al deze bruggen zijn geleidelijk aan door het D. v. O. losgela ten en in beheer gekomen bij het regentschap of het Inlandsch bestuur, die aan onderhoud en instandhouding weinig of niets doen (kunnen doen bij gebrek aan fondsen soms echter wel de hulp van de genietroepen inroepen om een brug, waarbij de bevolking veel belang heeft, te herstellen, zooals eind vorig jaar gebeurd is met de brug over de Tjiminjak. B. Het volgende experiment was in 1926 een kabelbrug met hooge ophangpunten over de Tjitaroem bij Kojod (37B-D1), lang 260

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 54