neuten moesten komen, zoodat het zuiver stellen nog vrijwel dezelfde moeilijkheden opleverde als bij de ingeklemde jukstijlen te Wangisagara waren ondervonden. E. De laatst gebouwde en meest geslaagde permanente hang brug is momenteel wel die over de Tji Koendoel in de desa Madjalaja (31A B2), eveneens voor het regentschap Tji- andjoer, gebouwd in de maanden Juni/Juli 1930, met levering van alle benoodigde materialen door de zorg van de genie troepen. Afgezien van het feit, dat bij deze brug van de ondervindingen, opgedaan bij vorige bruggen, kon worden gebruik gemaakt, moet nog medegedeeld worden, dat voor alle houtwerken machinaal gezaagd djatihout toegepast is, wat het aanzien van de brug niet weinig ten goede is gekomen. De lengte der brug, die berekend is op een mobiele belasting van een 1-tons vrachtauto en een rustende belasting van 150 kg/m2. heeft een lengte van 39 m., doch de breedte is terugge bracht tot 2.5. m. wat gebleken is een praktisch zeer bruikbare maat te zijn. Deze 0.5 m. geringere breedte heeft ten gevolge, dat alle onderdeelen (dwarsdragers, hangers, kabels, jukken, veranke ringen) belangrijk lichter kunnen zijn, hetgeen evenredig terug werkt op de kosten. De scharnierende jukken, die hier den vorm van poorten hebben gekregen door de groote hoogte, rusten hier op assen, welke geconstrueerd zijn op voetplaten die óp de betonneuten rusten en daarin slechts met vier ankers vastgezet zijnmet deze constructie wordt het stellen wèl zeer vereenvoudigd en ver gemakkelijkt zonder iets tekort te doen aan de soliditeit (fig. 18). Bij geen der behandelde permanente bruggen zijn zijdelingsche spankabels toegepast, omdat deze bij zulke zware bruggen van betrekkelijk geen invloed zijn. Niettemin is vermindering der breedte oorzaak, dat gemakkelijker schommelingen in zijdelingsche richting zullen kunnen optreden, waarin bij de laatste brug ge tracht is te voorzien door de dekplanken onder een hoek van 45° met de brugas te leggen (foto 6): hierdoor worden over de geheele bruglengte driehoeken gevormd, welke onvervormbaar zijn en dus theoretisch de brug meer stijfheid moeten geven. Een dergelijke constructie was in 1929 met goed gevolg voor het eerst toegepast bij de Shishi-bridge in Britsch-lndië en ver wacht mag worden, dat ook hier dezelfde ondervinding zal wor den opgedaan. Behoudens bovenvermelde verbeteringen, is deze brug, die een fraaien, eleganten vorm heeft gekregen, op dezelfde wijze samengesteld als de brug over de Tjiramaeuwah (fig. 19 en foto 6). 264

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 58