Slotbeschouwingen. Velen zullen van meening zijn, dat het bouwen van dergelijke hangbruggen geen werk meer voor de genietroepen, i.e. de pioniers is en inderdaad valt dit werk wel eenigszins buiten het kader van het „pionieren" in engeren zin. Echter moet niet over het hoofd gezien worden, dat kader en soldaten ook bij dit werk en misschien nog wel meer dan bij het normale pionierwerk eigenschappen ontwikkelen, die hun als pioniers te pas komen handigheid, zelfstandigheid, verantwoordelijkheidsgevoel, gebruik van bijzondere gereedschappen en werktuigen, inzicht in meer technische constructies, enz. Bovendien is de moreele factor niet te onderschatten wij zijn zoo gewend op het werkterrein steeds oefenbruggen te slaan, die na enkele dagen weer afge broken en door andere vervangen worden, een systeem dat nu eenmaal moeilijk te ontgaan is, doch geestdoodend is en fnuikend werkt op de ambitie en de arbeidsprestatie der menschen. Hebben zij echter zoo nu en dan gelegenheid buiten het garnizoen iets blijvends te maken, b v. zoo'n brug, die zij na 10, 15, wellicht 20 jaar nog op dezelfde plaats kunnen terugvinden, dan wordt er met plezier tienmaal zoo hard gewerkt en een prettige geest bij de menschen gekweekt. Wat de kosten van zulke permanente hangbruggen betreft deze zijn natuurlijk geheel afhankelijk van de eischen waaraan ze moeten voldoen en van den prijs der gebezigde materialen, vnl. het hout, dat uitermate verschillend in prijs is naar gelang van soort en herkomst. Niettemin kan men globaal rekenen, dat de kosten van een brug van bepaalde constructie evenredig zijn met het vierkant der overspanning. Ook door civiele diensten zijn in Indië kabelbruggen gebouwd, waarvan ik er enkele wil noemen a. over de Tji Mandiri bij Pelaboean Ratoe, b. over de K. Progo bij Djokjakarta, c. over de K. Moedjoer en de K. Pantjing bij Pasirian (beide 120 m.), d. over de Lao Renoen bij Sidikalang (Tapanoeli), e. over de Sadang-rivier (Z.-Celebes), lang 84 m., over de Poigar-rivier (Bolaang Mongondou), lang 80 m. In Europa en meer nog in Amerika wordt het brugtype even eens veel toegepast, waarvan mij o a bekend zijn die a. in Grenoble over den Drac, b. in Keulen en Düsseldorf over den Rijn, c. in Frankfurt a/M over den Main, d. in Praag over de Moldau, e. in Boedapest over den Donau (Elisabeth-Brücke), f. in Londen over de Theems (Tower-bridge, Hammersmithbrug), g. in New-York over de East-River (Brooklynburg 486 m., Wil- liamsbrug 488 m., Manhattanbrug, Queensborobrug), h. over den Niagara-waterval. 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 59