nicht angegriffenen Posten aus der Linie entnommen worden". („Vom Kriege", blz. 435). Bij de bedreiging door het II Roemeensche Leger kwam nog, dat ook de rechtervleugel van de Altgroep 22 Sept. O. van Hermannstadt tot den aanval overging en in de richting Holz- mengen terrein won. Als zekerheidsfactor vroeg Falkenhayn daarom aan het 1 Leger de 89 I. D. van den linkervleugel hier heen te verplaatsen. Ook tegenover dit leger waren de Roemenen evenwel opnieuw in beweging gekomen en wonnen langzaam doch gestadig in W. richting terrein. Generaal Arzt toonde daar om weinig neiging de gevraagde Div. af te geven en moest door een ingrijpen van de „O. L.L." daartoe gebracht worden. Alles bijeen genomen was dus op den rechtervleugel der Roemeensche Altgroep een omvatting onmogelijk. Achter den linkervleugel van deze groep bevond zich evenwel het Cibingebergte, dat blijkens inlichtingen der landsbewoners, doorschrijdbaar was. Falkenhayn zag het middel ter vernietiging van de Altgroep dan ook in een beweging over dit gebergte naar den Roode Torenpas, deneenigen terugtochts- weg der Roemenen. Het veel beproefde Alpenkorps schonk hem de geëigende krachten om deze zware manoeuvre uit te voeren. Instede van een dubbele omvatting trad dus een omtrekking, het te bereiken doel bleef evenwel hetzelfde. Het is dan ook in beginsel geheel onverschillig welke manoeuvre toegepast wordt, indien slechts het „Prinzip des Sieges" 2), de verbreking der vijandelijke verbindingen, er aan te grondslag ligt. Het moet bewondering wekken, dat de Duitsche legerleiding dit doel onafgebroken in het oog hield, terwijl de Roemenen en hun Geallieerde raadgevers in aanleuning en frontaal voorwaarts gaan het hoogste heil zagen. 25-9-'16 had het 9 Leger de bevolen gereedstelling inge nomen. met het XXXIX Res. Korps (von Staabs: 187 I. D., O. H. 51 en 76 I.D) N. en N. W. van Hermannstadthet Alpenkorps 3) (Krafft von Delmensingen, 6 Bats.) in het Cibingebergte op één dagmarsch afstand van den Rooden Torenpas en het Cav. Korps von Schmettouw (3 C. D., O. H. 1 C. D.) op den O. vleugel. Op dezen dag gaf Falkenhayn zijn aanvalsbevel uit, waarin op 26 Sept. werden aangezet le. Het XXXIX R. K. als frontgroep ter weerszijden van Her mannstadt, concentrisch voorwaarts gaande naar Tulmacs. Hier door zouden de Roemenen in het trechtervormige Altdal geperst worden. 211 N. O. van Hermannstadt. 2) Clausewitz „Vom Kriege" blz. 350. 3) Zie op schets 5 A.K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 5