De grootste overspanning, welke de genietroepen met de ten dienste staande personeele hulpmiddelen, voor modern verkeer permanent kunnen overbruggen, moet op±60m. gesteld worden. Het is wel aardig hierbij te vermelden, dat kortgeleden in Amerika een 600 m. lange kabelbrug (de z.g. Detroitbrug op de grens van de V. S. en Canada) in gebruik is genomen, in New-York in aanbouw is de Hudsonbrug ter lengte van 1067 m. en 65 m. boven het water gelegen, terwijl men in 1931 gaat beginnen aan een dergelijke brug van 3000 m. lengte, 45 m. breedte en 250 m. boven den waterspiegel gelegen, over den Golden Gate te San Francisco. Deze bruggen, die alle uitgevoerd worden met hooge ophang- punten, zijn dan berekend op meersporig verkeer van treinen, die er met groote snelheden overheen denderen, en de noodige strooken voor tram- en langzaam en snel autoverkeer 15-10-'30. Naschrift. 1. In het voorafgaande is nog niet vermeld een kabelbrug met hooge ophangpunten, die na de Kloetramp (1919) ter lengte van 32 m en ter breedte van 2,5 m geheel van hout is gebouwd om in de eerste verbindingen te voorzien. Deze brug, die in een week tijds tot stand is gekomen, heeft ruim 1/2 jaar onder zwaar verkeer uitstekende diensten bewezen en is daarna vervangen door een permanente vaste brug. 2. Bij de duurzame hangbruggen is onder A genoemd de brug over de Tjikatomas. Deze brug verkeerde in deplorabelen toestand en begon gevaar op te leveren voor het (voetgangers-) verkeer. Het B. B. kon algeheelen nieuwbouw door de genietroepen (wier hulp daarvoor gevraagd was) niet bekostigen, hóewei verbetering zeer noodzakelijk was, in verband waarmede de brug thans wordt verbouwd tot een van het half-duurzame type met hooge ophang punten en een verminderde lengte van 30 m, doch slechts geschikt voor personenauto's en bij wijze van gewone oefening voor één der pioniercompagnieën. De weg, waarin de brug ligt, is mo menteel gesloten voor asverkeer en zal in de naaste toekomst zeker niet door andere krachtvoertuigen dan personenauto's bereden kunnen worden, omdat toelating van zwaarder verkeer ook aanzienlijke en kostbare verbeteringen (breedte, afwatering, verharding) aan den weg zelf zou vereischen. 3. Vermeld mag ten slotte nog worden, dat voor den bouw van een permanente hangbrug van 65 m lengte en geschikt voor vrachtauto's tot 2 ton laadvermogen over de Salo Mata Aio bij Enrekang weer de hulp van de genietroepen is ingeroepen door het Civiel Bestuur. De bouw van deze brug, waarvoor door het Leger bestuur de hulp der genietroepen is toegezegd, zal begin 1931 aanvangen en wellicht later nog in dit tijdschrift besproken worden. 26-10-'30. 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60