279 De etappenintendant geeft de op het eindstation aangevoerde levensmiddelen over aan den commandant van het detachement eindstation. Deze comman dant geeft ze over aan den commandant van het onderdeel van den autotrein, die met het vervoer van de levensmiddelen naar de aanvullingsplaatsen is belast. Daar worden ze in ontvangst genomen door de commandanten aan vullingsplaatsen die ze overgeven aan de verplegingsofficieren der verschillende onderdeelen. In No. 12 van de M.S. (December) vinden we besproken: „E. Afvoer van gewonden en zieken", onderverdeeld in „Algemeen", „Vervoer van het slagveld tot het afvoerstation van gewonden en zieken" „Afvoerstation voor gewonden en zieken"; „Evacuatiegebied en vervoer naar het evacuatiegebied"„Over nemen door den etappendienst van geneeskundige inrichtingen in gebruik bij het veldleger"; „Aanvulling van geneeskundig materieel". Geneeskundige dienst. De Militaire Spectator. No. 11. November 1930. Onder „Gegevens vreemde legers" vinden we vermeld dat in Frankrijk bij de divisie wordt beschikt over a. een geneeskundige groep met aan personeel: 9 dokters, 5 apothekers, 1 tandarts, een detachement hospitaal-soldaten van 160 onderoff. en minderen, samen vormende een sectie ziekendragers van 90 man en een sectie „hulppost" van 70 manaan materieel60 brancards, 1 groot voertuig voor gewonden, 10 kleine voertuigen voor gewonden (2 liggend) met paardentractiedeze transportmiddelen dienen voor korte afstanden langs karresporen en andere moeilijke wegen, waar de geneeskundige auto's niet kunnen komen; 4tenten voor 80 liggende of 160 zittende gewonden; de geneeskundige groep vormt in het gevecht een „poste de secours divisionnaire". b. een geneeskundige automobiel-sectie, samengesteld uit 20 auto's, welke naar gelang de grootte 3 liggende of 5 zittende, dan wel 5 liggende of 10 zittende gewonden kunnen vervoeren. Revue de Cavallerie. November-December-nummer 1930, „Division de cavalerie et aviation sanitaire', kapitein-dokter Gilis. „In het offensief, evenals in het defensief, kan de geneeskundige dienst van de cavalerie-divisie siechts een gewonde uit de eerste linie redden met behulp van vliegtuigen". Schr. wil daartoe aan de cavalerie-divisie zien toegevoegd vijf vliegtuigen. Maar dat is niet alles! Bovendien moet worden gecreëerd„la liaison sanitaire aérienne" tusschen de „troupe fragmentée" en de waarnemers in de vliegtuigen eenerzijds, tusschen de waarnemers in de vliegtuigen en den divisie-arts anderzijds. Diergeneeskundige dienst. Militarwissenschaftliche Mitteilungen. November-December nummer 1930. „Der Kriegsveterinarbericht des deutschen Heeres 1914 1918", Dr. Med. Vet. O. Zerzawy. Een korte beschouwing over dit verslag dat „een veelomvattend, aanschouwelijk beeld geeft betreffende de werkzaamheid der paardenartsen in alle takken van den diergeneeskundigen dienst. Zij waren belast met de zorg voor de gezondheid van de „Fiebestande" van het veld leger en het vaderland, c.q. optredende nadeelige factoren met alle ten dienste staande middelen te bestrijden, om aldus de voorwaarden voor een „rationelle Ausnützung der Fiebestande" tot het uiterst gunstige op te voeren". Moreele factoren. De Militaire Spectator. No. 12. December 1930„Discipline Evolutie" luit. kolonel H. C. Rouffaer. Een artikel, waarin worden besproken de rede van Ir. J. A. Kalff, Voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers op 19 September 1930 te Terneuzen en het boek „Témoins" van prof. jean Norton Cru, welk boek aan ieder officier warm ter lezing wordt aanbevolen „en ik twijfel niet of het zal er toe bijdragen een ieder te overtuigen van de belangrijkheid van de kennis van den mensch, omdat hij het per slot van

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 73