267 9. BESCHERMENDE KLEEDING TEGEN BLAARTREKKENDE STRIJDGASSEN. (N. R. Ct. 20 Oct. '30). Men schrijft ons Bijgaande foto geeft een denkbeeld op welke wijze een mensch volledig te beschermen is tegen de inwerking van strijdgassen, die niet slechts op de oogen en ademhalingswegen inwerken, doch ook op de huid. In 1917 werd de typische vertegenwoordiger dezer blaartrekkende strijd gassen, het z.g. mosterdgas, door de Duitschers voor het eerst bij Yperen tegen de Engelschen gebruikt. Vandaar dat de Franschen deze stof voortaan yperiet noemden. De Engelschen spreken van mosterdgas om de eigenaardige inosterdlucht, die deze stof in onzuiveren toestand aankleeft. Het mosterdgas nu heeft de eigenschap door gewone kleeding en schoeisel te kunnen heendringen, zoodat het, toen het mosterdgas in gebruik kwam, noodzakelijk werd naar beschermingsmiddelen te zoeken, die het geheele lichaam tegen de inwerking van het mosterdgas zouden kunnen beschutten. In den loop van den tijd bleek het zeer moeilijk beschermende kleeding te vervaardigen, die volledig tegen de inwerking, ook van vloeibaar mosterdgas, beschermt en tegelijkertijd den drager niet al te veel hinder veroorzaakt. Be schermende kleeding, die volkomen gasdicht afsluit heeft namelijk het groote nadeel, dat de lichaamstemperatuur bij eenige inspanning zeer snel stijgt, zoodat het dab reeds na betrekkelijk korten tijd onder die kleeding allesbe halve aangenaam wordt. Het zijn deze tegenstrijdige eischen van afdoende bescherming en practische bruikbaarheid, die het zeer moelijk maken het vraagstuk der beschermende kleeding in bevredigenden zin op te lossen. Gezien echter de noodzakelijkheid om althans ontsmettingsploegen van beschermende kleeding te kunnen voorzien heeft men reeds tijdens den wereld oor.og verschillende modellen van beschermende kleeding toegepast, die ook wat de hoedanigheid der stof betreft de een meer, de ander minder aan het doel beantwoordden. Na den oorlog is men in deze richting doorgegaan en tegenwoordig worden reeds hier en daar beschermende pakken in den handel gebracht, die het ideaal vrij aardig nabij komen. Intusschen zal de stijging der lichaamstem peratuur onder zulke kleeding wel steeds een beletsel blijven om zeer lang durig deze kleeding te kunnen dragen, doch reeds thans zijn pakken voor handen, waarin gedurende geruimen tijd zonder al te grooten overlast kan worden gewerkt. Ook met het oog op de bescherming der burgerbevolking tegen een aanval met blaartrekkende strijdgassen is het van veel belang, dat de vei vaardiging van beschermende pakken in dit stadium is gekomen, omdat de te formeeren ontsmettingsploegen der burgerij met beschermende pakken zullen moeten worden uitgerust. De oplossing van het vraagstuk gaat tegenwoordig in de richting van een goed afsluitbare „overall", waaraan een capuchon is bevestigd, die het hoofd geheel omsluit en gasdicht tegen het gelaatstuk van het gasmasker aansluit. Het is namelijk noodig tijdens den ontsmettingsarbeid het gasmasker in be schermingsstelling te dragen om oogen en ademhalingswegen te kunnen be schermen. Verder worden dan dikke rubberlaarzen gedragen, waarmee de pantalon van de overall met een gummisluiting behoorlijk gasdicht afsluit, terwijl lange rubber handschoenen over de mouwen voor een goede afsluiting aldaar zorg dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 61