373 MALEISCH. Vraag No. 1. (tijd 1 uur). Vertaling van het Nederlandsch in het Maleisch met latijnsche karakters. Hoe verder wij de rivier opvoeren, dan te moeilijker werd het om voort te roeien. Niet alleen was de rivier vol rotsblokken en dikke boomstammen, maar bovendien kwamen wij ieder oogenblik aan een waterval. Dan moesten wij aan den oever uitstappen, alle goederen werden uit de prauwen gehaald en met rotankabels werden dan de ledige prauwen over den waterval heen getrokken. Een en ander bezorgde aan de reis groote vertraging. Daarenboven moesten de goederen dikwijls over een grooten afstand vervoerd worden en wel over een pad langs dan rotsigen oever, dat niet zoo gemakkelijk te beloopen was. Maar ook het afzakken van de rivier is zeer gevaarlijk, want, als men dichtbij een waterval komt en de prauw wordt niet voorzichtig bestuurd, dan wordt zij onherroepelijk tegen de rotsen en de boomstammen stuk geslagen. Onder de leiding van een Dajakschen stuurman, die in deze streken zeer goed bekend is, worden de prauwen over de veelvuldige watervallen gebracht. Vraag No. 2. (tijd 3/4 uur) Overzetting van een met latijnsche karakters geschreven Maleisch in Arabisch handschrift. Sri Padoeka Jangdipertoean Besar. Anakda Soeltan Asahan dateng menghadep ini hari di hadepan Sri Padoeka Jangdipertoean Wakil Baginda Sri Maharadja Olanda jang melakoeken pame- rentah tanah India Nederland. Maka pada hari ini jang patoet di peringetke.i di dalem hati selama-lamanja oleh karena Baginda jang termoelia, ia itoe Sri Maharadja Wilhelmina, hendek naik di tachta keradjaan dengan melakoeken pamerentah atas negri Olanda. Maka anakda fardloeken dateng mendjoeng- djoenc doeli Baginda Sri Maharadja aken mengoendjoekken setia tjinta dan hormat anakda pada Baginda Sri Maharadja dan pada kaum koelawarganja dan lagi pada pamerentah negri Olanda dan pada pamerentah tanah India Nederland. Moeda-moedahan Toehan jang maha inoelia membri pada Baginda Sri Maharadja oemoer pandjang dengan sehat dan afiat dan memberkatkan kara- djaanja sepandjang-pandjangnja, aken oentoengnja negri Olanda, aken oen- toengnja tanah India Nederland, aken oentoengnja sekalian orang jangdibawah parentahnja Qoebernemen Olanda. Demikian lah permoehoenan anakda pada Toehan jang maha koeasa. Pada achirnja anakda minta dengan segala hormat soepaja Sri Padoeka Jangdipertoean Besar soeka lah mengoendjoekken sembah ta'lim anakda ini kahadepan Baginda Sri Maharadja jang terpoedji. Vraag No. 3. (Tijd: 1 uur) Maleisch handschrift, zie bijlage.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 101